Artykuł sponsorowany

Czy warto zaszczepić się przeciw HPV?

Czy warto zaszczepić się przeciw HPV?

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi zachorowalność na raka szyjki macicy. Częstość zachorowań jest aż o 15% wyższa niż średnia dla pozostałych państw Starego Kontynentu. Profilaktyka raka szyjka macicy polega na regularnym wykonywaniu badania cytologicznego, czego wiele Polek nie robi. Jeszcze mniej kobiet decyduje się zaszczepić przeciw HPV. Czy taką szczepionkę można przyjąć tylko przed rozpoczęciem współżycia? Dlaczego warto zapłacić za takie szczepienie?

Co jest przyczyną rozwoju raka szyjki macicy?

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiadają onkogenne typy HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Warto przy tym zaznaczyć, że większość infekcji tego rodzaju ulega samowyleczeniu, ale u niektórych kobiet zakażenie zmienia się w przewlekły stan zapalny, który prowadzi do powstania stanu przednowotworowego. Ten zaś z czasem przechodzi w nowotwór, choć do dziś nie wiadomo co decyduje o takiej transformacji. HPV można zarazić się w różny sposób, lecz najczęściej do infekcji prowadzi stosunek płciowy. Dlatego też szczepionkę zaleca się podawać nastoletnim dziewczynom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Nie oznacza to jednak, że kobiety po inicjacji seksualnej nie mogą przyjąć szczepionki przeciw HPV. Ginekolodzy rekomendują, by szczepić się niezależnie od wieku i przeszłości seksualnej.

Kiedy najczęściej rozwija się rak szyjki macicy?

Według obserwacji specjalistów, rak szyjki macicy najczęściej diagnozowany jest u kobiet między 45. a 64. rokiem życia. Ryzyko pojawienia się nowotworu wzrasta wraz z wiekiem. Jak informuje ginekolog z przychodni Med-Expert -  szczepionka przeciw HPV zmniejsza możliwość wystąpienia choroby aż o 70%. Ponadto aż o 90% eliminuje ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych. Szczepionki przeciw HPV są dokładnie przebadane i bezpieczne dla kobiet. Obserwuje się niewiele działań niepożądanych po ich przyjęciu. Najczęściej pacjentki skarżą się na zmęczenie, bóle głowy i mięśni.

Czy wirus HPV zagraża tylko kobietom?

Mężczyźni również mogą zarazić się wirusem HPV poprzez kontakt seksualny. W ich przypadku wirus może być odpowiedzialny za rozwój raka prącia, odbytu, krtani czy głowy. Dlatego też coraz częściej mówi się o szczepieniu chłopców, tym bardziej że podanie im szczepionki pośrednio chroni także kobiety, które w przyszłości będą współżyć z zaszczepionymi mężczyznami. Szczepienia przeciw HPV dla nastoletnich chłopców wdrożyło już wiele rozwiniętych państw, takich jak Austria, Włochy, Szwajcaria czy Czechy. Warto wspomnieć, że w Polsce tylko niektóre gminy finansują zakup szczepionki. W zdecydowanej większości pacjenci sami muszą zatroszczyć się o środki na jej wykupienie. To także jest powód, dla którego Polki i Polacy nie szczepią się tak chętnie, jak obywatele krajów Europy Zachodniej. Jedna dawka szczepionki na HPV kosztuje od 300 do 400 zł, a iniekcję trzeba powtórzyć trzykrotnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz