Artykuł sponsorowany

Czy warto założyć własną pasiekę?

Czy warto założyć własną pasiekę?

Bardzo interesujesz się pszczołami, uwielbiasz miód wszelkiego rodzaju i zastanawiasz się, czy własna pasieka to dobry pomysł na biznes albo chociaż hobby? Chciałbyś dowiedzieć się, jaka jest idealna lokalizacja dla uli oraz jakie miododajne rośliny powinny występować na terenie, na którym położona byłaby pasieka, żeby pszczoły mogły dawać dobrej jakości miód?

Nie od dziś wiadomo, że miód jest pełen cennych wartości odżywczych. Sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także na łazienkowej półce jako kosmetyk do włosów, ciała i twarzy. Coraz więcej osób docenia jego zdrowotne właściwości oraz walory smakowe. Wśród społeczeństwa rośnie także wiedza na temat tego, gdzie kupować najlepsze miody – w rodzimych pasiekach, oddalonych od zgiełku miasta, a nie ze sklepowych półek. Jednak czy prowadzenie własnej pasieki to dobry pomysł na biznes?

Pszczelarz hobbysta

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy zależy Ci na kilku ulach, aby móc obserwować pracę pszczół i mieć miód na własny użytek, czy jesteś nastawiony na jego produkcję i sprzedaż? Od skali przedsięwzięcia uzależniony jest oczywiście wkład finansowy oraz Twoje zaangażowanie. Jeżeli nie jesteś pewien, czy duża pasieka to rozwiązanie dla Ciebie, zacznij od kilku uli i naturalnie, wraz ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, możesz powiększać swoje pszczele imperium.

Lokalizacja

Bardzo istotna kwestia to lokalizacja – nikt nie chce, żeby jego miód wytwarzany był wśród samochodowych spalin przy ruchliwych drogach. Warto wybrać obszary wiejskie i spokojne, gdzie pszczoły nie są narażone na zanieczyszczenie środowiska. Zwróć uwagę, żeby w okolicy nie było za dużo innych uli oraz na rośliny znajdujące się w pobliżu pasieki. Dobrze, jeżeli teren pełen jest roślin kwitnących, drzew liściastych oraz iglastych.

Odpowiedni sprzęt

Przede wszystkim należy wybrać kształt ula. Dla pszczelarza hobbysty dobra będzie każda jego forma. Jeżeli jednak chcesz sprzedawać miód, wybierz ule wielokorpusowe. Oczywiście na wyposażeniu właściciela pasieki powinien znaleźć się odpowiedni sprzęt, jak drut pszczelarski, sito, kombinezony, kapelusze, a także słoiki, etykiety oraz literatura pszczelarska, która podpowie, co robić w określonych sytuacjach. Gdzie szukać asortymentu? W sprawdzonych i renomowanych dużych pasiekach, które oprócz miodów oferują pełne wyposażenie, jak np. Pasieka Dziadka Tadka – Centrum Pszczelarskie w województwie dolnośląskim.

Zakup pszczół

Oczywiście w każdej pasiece muszą pojawić się także pszczoły. Warto kupować je u osoby poleconej przez innego pszczelarza i w miejscu oddalonym o minimum 4 km od lokalizacji naszej pasieki. Ponadto pszczoły muszą być silne i zdrowe, a matka nie powinna być starsza niż jednoroczna.

Własna pasieka – zarówno ta niewielka, stworzona dla celów hobbystycznych, jak i duża, nastawiona na sprzedaż – to doskonały pomysł dla miłośników pszczół i ich słodkiego wytworu. Pamiętaj, żeby dobrze wybrać lokalizację, kupić zdrowe osobniki oraz znaleźć godne zaufania miejsce, które oferuje sprzedaż sprzętu pszczelarskiego wysokiej klasy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz