Artykuł sponsorowany

Czy warto zakładać elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe?

Czy warto zakładać elektryczne lub wodne ogrzewanie podłogowe?

Zagadnienia zasobów energetycznych w skali zarówno globalnej jak i krajowej zajmują od dwóch dekad zarówno polityków, ekonomistów, ekologów oraz zwykłych obywateli będących użytkownikami tej energii. Głównym zmartwieniem pierwszej grupy spośród wymienionych powyżej jest balansowanie kosztów ekonomicznych tranzytu pozyskiwanej energii ze źródeł kopalnianych do źródeł odnawialnych i ekologicznych. Dla większości właścicieli lub budujących domy jednorodzinne decydującym czynnikiem jest obniżenie zużycia energii i kosztów jej pozyskania, co tym samym przekłada się na proekologiczną postawę mniejszej emisji dwutlenku do atmosfery.

Wprowadzenie

Tradycyjne systemy ogrzewania domów jednorodzinnych przez ponad pół wieku opierały się na piecach opalanych węglem lub drzewem dostarczających energię cieplną do ogrzania ściennych kaloryferów rozmieszczonych w pomieszczeniach. Ten model jest jednak coraz skuteczniej wypierany z krajowego rynku na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Przyczyn tego procesu należy upatrywać w kilku nakładających się na siebie równolegle zjawiskach i tendencjach. Omówiony na wstępie trend do ograniczenia emisji CO2 jest głównym wątkiem proekologicznym, a wysokie ceny węgla sprawiają, że ten sposób ogrzewania jest po prostu nieekonomiczny. Wymaga również sporego nakładu pracy oraz miejsca do składowania węgla, a także komfort użytkowania innych systemów grzewczych jest o wiele wyższy i zapewnia lepszą dystrybucję ciepła. Powszechny już jest montaż instalacji ogrzewanych gazem, czy to podłączonym do sieci miejskiej, czy własnym zbiornikiem z gazem ziemnym, zapewniający tańsze, bardziej ekologiczne i nie wymagające nakładu pracy ogrzewanie. Równie popularną tendencją jest instalowanie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego tym bardziej, że jest ono kompatybilne z większością instalacji centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i kilka wad, jak zresztą każdy inny rodzaj ogrzewania. Trzy podstawowe cechy odróżniają je od ogrzewania opartego na radiatorach ściennych, mianowicie wyższy komfort grzewczy, wolniejsze nagrzewanie się i wychładzanie oraz niższe koszty eksploatacyjne. Specjalista firmy Kaj-Tel Ewa Małgorzata Parka tłumaczy, że pomieszczenia ogrzewane podłogowo oddają ciepło poprzez promieniowanie unoszące się zgodnie z prawami fizyki ku górze na całej powierzchni lokum, a jednocześnie stąpamy po ciepłej powierzchni nie oddając ciepła własnego co jest poprawia komfort mieszkania. Konieczność nagrzania dużych powierzchni, jej mniejsze przewodzenie ciepła niż aluminium lub stali oraz fakt, że maksymalna temperatura grzewcza jest niższa od uzyskiwanej w kaloryferach decydują o wolniejszym nagrzewaniu pomieszczeń, przy jednocześnie stosunkowo długiemu okresowi oddawania ciepła nawet po wygaszeniu kotła grzewczego. Kwestia kosztów eksploatacji ogrzewania podłogowego jest dwutorowa, zależnie czy jest ono wodne czy elektryczne. W obliczu wysokich cen prądu w Polsce ogrzewanie elektryczne najczęściej stosuje się w mniejszych pomieszczeniach, jak łazienka lub kuchnia, albo jako system dodatkowy, wspomagający tradycyjne ogrzewanie. Ogrzewanie wodne jest jedną z najtańszych w eksploatacji opcji na rynku, a do niewątpliwych plusów można zaliczyć fakt, że współpracuje ono z wszystkim formami ogrzewania centralnego lub pompami ciepła. Odmiennie przechyla się szala kosztów i stopnia komplikacji montażu samej instalacji, jako że elektryczna jest tańsza i prostsza, a zwrot inwestycji w wodną trzeba rozplanować na dłuższy okres czasu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz