Artykuł sponsorowany

Czy warto zainstalować kolektory słoneczne w domu jednorodzinnym?

Czy warto zainstalować kolektory słoneczne w domu jednorodzinnym?

Coraz wyraźniej widzimy, jaki wpływ na środowisko naturalne ma obecność człowieka. Rośnie też świadomość w zakresie rozwiązań i technologii o ekologicznym charakterze. Coraz częściej w budownictwie spotkać można instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz materiały produkowane w zrównoważony sposób. Do tych pierwszych należą między innymi kolektory słoneczne.

Zastosowanie kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to obecnie powszechnie spotykane urządzenia służące do konwersji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną. Ich działanie opiera się na prostej zasadzie, według której gromadzona energia słoneczna przekazywana jest do medium, jakim w większości przypadków jest glikol lub woda, a to wykorzystywane jest bezpośrednio w instalacji grzewczej lub pośrednio, przy użyciu wymiennika ciepła. Zaznaczyć przy tym należy, że kolektory słoneczne nie są tym samym, co ogniwa fotowoltaiczne, a niestety bywają one ze sobą mylone. Fotowoltaika dostarcza energii elektrycznej pochodzącej z energii promieniowania słonecznego, kolektory natomiast odpowiadają za ogrzewanie i chłodzenie.

Gdzie zatem wykorzystujemy kolektory słoneczne? Technologia ta ma różne zastosowania, wśród których wymienić należy przede wszystkim:

  • podgrzewanie wody użytkowej,
  • ogrzewanie pomieszczeń,
  • sieci ciepłownicze,
  • zapewnienie ciepła technologicznego (w przemyśle),
  • klimatyzację i urządzenia grzewcze.

Obecnie urządzenia te spotykamy w budynkach, w których istnieje zapotrzebowanie na ciepło niskotemperaturowe, czyli między innymi w budynkach mieszkalnych. Nie sposób nie zauważyć, że coraz więcej domów jednorodzinnych ma na dachach zainstalowane kolektory słoneczne. Ponadto stosowane są one też w browarach, górnictwie, przemyśle włókienniczym oraz rolnictwie, gdzie doskonale sprawdzają się w procesie suszenia plonów.

Zalety oraz wady kolektorów słonecznych

Znamy już najważniejsze możliwości kolektorów słonecznych, możemy zatem odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie. Wciąż rosnąca popularność tych urządzeń, jaką zauważa firma Anma zajmująca się montażem instalacji grzewczych, w gospodarstwach domowych wynika z licznych zalet tego rozwiązania. Pierwszym i najczęściej wspominanym jest ekologiczny charakter. Kolektory wykorzystują odnawialną energię słoneczną, co oznacza, że produkcja ciepła z ich pomocą w żaden sposób nie szkodzi środowisku. Niewątpliwym atutem jest też powiązana z tym energooszczędność; kolektory słoneczne są w stanie pokryć około 70%, a w miesiącach letnich nawet do 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Ponadto zalety tej technologii obejmują wygodę użytkowania oraz bezawaryjność.

Nie można jednak powiedzieć, że kolektory słoneczne to rozwiązanie idealne, choć korzyści płynące z ich użycia znacząco przewyższają ewentualne minusy. Urządzenia te wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej, a w przypadku instalacji centralnego ogrzewania mogą pełnić jedynie funkcję wspomagającą. Warto o tym pamiętać, planując instalację. Jednak jeśli połączymy kolektory słoneczne z innym systemem opartym na odnawialnych źródłach energii, na przykład pompą ciepła, uzyskamy w pełni ekologiczną instalację grzewczą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz