Artykuł sponsorowany

Czy warto wykonywać badanie geologiczne przed budową domu?

Czy warto wykonywać badanie geologiczne przed budową domu?

Inwestycja budowy domu jednorodzinnego jest bardzo złożona i nie powinna tylko opierać się o współpracę z biurem architektonicznym, geodetami oraz ekipą budowlaną. Duże znaczenie mają także pracownie geologiczne, które wykonują badania geologiczno-inżynierskie na terenie działki. Wyniki takich analiz pozwalają lepiej wyznaczyć poszczególne etapy budowy oraz wybrać właściwe technologie posadowienia budynku. Czy tylko dlatego warto zatrudniać geotechników przy wznoszeniu domu?

Jak wyglądają badania geotechniczne przed budową domu?

Badanie geotechniczne przed budową domu dzieli się na dwa łączące się ze sobą procesy. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie wizji terenowej oraz pomiarów gruntowych. Drugi stanowi zaś tworzenie dokumentacji wraz z raportem istotnym dla dalszej pracy architekta, geodety oraz ekipy budowlanej. Wcześniej jednak ekipa doświadczonych i co ważne uprawnionych geotechników przeprowadzi właściwe badania geologiczno-inżynierskie. Na czym one polegają?

Pracownia geotechniczna wyposażona w specjalistyczny sprzęt wykona odwierty w ziemi po to, by móc wprowadzić w grunt sondę. To ona rejestruje wiele ważnych danych oraz umożliwia pobranie próbek do badań laboratoryjnych. Dzięki nim inwestor uzyska informacje na temat stopnia plastyczności gruntu, jego wskaźnika zagęszczenia, a także jego składu chemicznego. Geotechnicy zawsze wskazują też poziom agresywności wód gruntowych dla betonu, dlatego muszą bezsprzecznie przeprowadzić pomiar zwierciadła właśnie wody gruntowej. O tym nigdy nie zapominają specjaliści pracowni geologicznej GEOXX, która działa w Olsztynie i okolicach.



Na co składa się dokumentacja geologiczna?

Jak już wspomniano, samo badanie geologiczno-inżynierskie na terenie działki klienta to połowa pracy geotechników. Muszą oni również przygotować specjalistyczną ekspertyzę, w której zawierają wiele cennych informacji. Dzięki nim lepiej można wyznaczyć kolejne etapy inwestycji, a jak zdradzają również różni specjaliści budownictwa, opinie geotechniczne pomagają w zaprojektowaniu solidnego domu. Jakie dane ujmowane są zatem w dokumentacji geologicznej? Zalicza się do nich:

  • opis morfologii gruntu wraz z wzajemnym ułożeniem,
  • opis gruntu ze wszystkimi parametrami geotechnicznymi,
  • opis rodzajów gruntu dla danego obszaru,
  • wskazanie gruntów nośnych i nienośnych,
  • wskazanie głębokości występowania wód gruntowych,
  • opis wpływu wód gruntowych na posadowienie budynku,
  • opis wpływu wód gruntowych na żywotność danej mieszanki betonu,
  • wnioski oraz zalecenia wynikające z badań.

Pracownia geotechniczna może zatem w raporcie końcowym zarekomendować właściwe dla danego gruntu metody posadowienia domu czy wyizolowania fundamentów i ich ścian tak, by nie ulegały kapilarnemu podnoszeniu wód gruntowych. Korzyści z wykonywania badań geologiczno-inżynierskich jest jednak znacznie więcej.

Jakie korzyści przynosi inwestorowi współpraca z geotechnikami?

Warto podkreślić, że mimo tego, iż badania geologiczne nie są wymagane przy wznoszeniu domów jednorodzinnych, obecnie zleca je niemalże każdy inwestor. Jakie korzyści przynosi im kompleksowa współpraca z geotechnikami?

Przede wszystkim znajomość morfologii gruntu i położenia wód gruntowych pozwala na wyznaczenie najlepszych dla danego terenu technologii posadowienia domu. Inwestor tym samym zabezpiecza się przed osiadaniem budynku czy jego zawilgoceniem w trakcie użytkowania. Ponadto wyniki badań geologiczno-inżynierskich pomagają dobrać właściwą mieszankę betonową dla fundamentów, co ma znaczenie nie tylko dla jakości tworzonych konstrukcji, ale też dla optymalizacji kosztów. Geotechnicy wskazują, kiedy można zastosować tańsze materiały. Pomagają oni też w zaprojektowaniu wysokiej klasy systemu drenażowego, uzbrojenia terenu czy nawet ogrodu. Dodać warto, że bez badań geologicznych nie można myśleć o przydomowej oczyszczalni ścieków, studni głębinowej oraz o pompie gruntowej na działce. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz