Artykuł sponsorowany

Czy warto przyciemniać szyby w samochodzie?

Czy warto przyciemniać szyby w samochodzie?

Do niedawna przyciemniane szyby kojarzyły nam się z drogimi limuzynami i samochodami wysoko postawionych osób. Dziś stanowią popularną metodę poprawy wyglądu pojazdu oraz komfortu jazdy. Obecnie nie wielu producentów aut decyduje się na wstawianie takich szyb, na etapie fabrycznym. Jednak to nie stanowi problemu. Przyciemnianie szyb stało się usługą świadczoną przez wielu fachowców. Jakie są jego zalety? Zapraszamy do lektury!

Przyciemnianie szyb, a przepisy prawa

Zanim przejdziemy do wymieniania korzyści płynących z przyciemniania szyb, skupmy się na przepisach prawnych go dotyczących. Niestety nie istnieje jeden akt prawnych określający te przepisy. Informacje o przyciemnianych szybach, znajdziemy w Kodeksie Drogowym, w Rozporządzeniu Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej oraz w regulaminach Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Choć ilość aktów prawnych może przerażać, to nie ma się czego obawiać. Wszystkie mówią o tym, że używając przyciemnianych szyb, musimy pamiętać by: kierowca miał zapewnione pole widzenia w zakresie 180 stopni, patrząc w przód (nie można przyciemniać szyby bocznej i przednich szyb bocznych). Zasłonić całkowicie można szyby tylne, jednak użyta folia nie może odbijać światła w sposób oślepiający innych.

Zalety przyciemnianych szyb

Jak informują specjaliści z firmy Detailing PS Auto Centrum z Somoninie przyciemnianie szyb ma wiele zalet. Poniżej opiszemy kilka, najważniejszych z nich.

  • Ochrona przed promieniami UV – przyciemnianie szyb skutecznie chroni pasażerów oraz kierowcę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo zmniejsza natężenia światła dostającego się do kabiny pojazdu, dzięki czemu wzrok kierowcy męczy się mniej.

  • Mniejsza przepuszczalność ciepła – użycie do przyciemnienia np. folii metalizowanej zmniejsza nawet o 50% poziom nagrzewania się pojazdu. Dzięki czemu nawet w najgorętsze dni nasz samochód jest chroniony przed zbędnym absorbowaniem ciepła.

  • Powłoka ochronna – bywa, że naklejona na szyby folia przyciemniająca, może zadziałać jak powłoka ochronna. Podczas wypadku może ona powstrzymać odłamki pękniętego szkła. Folia skutecznie utrudnia, także rozbicie szyby, chroni tym samym, przed potencjalną kradzieżą.

  • Zapewnia dyskrecje – przyciemniane szyby mogą także chronić prywatność osób przemieszczających się danym pojazdem. Dzięki nim osoby z zewnątrz nie są w stanie dostrzec wnętrza auta oraz osoby w nim przebywającej.

Przeczytaj też: Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest praktyczne?

Jak widać przyciemnianie szyb ma wiele plusów. Wykonane przez doświadczonych fachowców z pewnością zwiększy nasz komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy i nie tylko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz