Artykuł sponsorowany

Czy warto mieć własną studnię? Wady i zalety oraz oferta firmy Rokosa

Czy warto mieć własną studnię? Wady i zalety oraz oferta firmy Rokosa

Własna studnia to sposób na realne oszczędności. Nie musi ona być oczywiście jedynym źródłem wody na naszej działce, jednak świetnie nada się przynajmniej jako zbiornik do podlewania roślin w ogrodzie. Kiedy warto zdecydować się na własną studnię? Jak się do tego zabrać? Odpowiedzi znajdziecie w naszym krótkim poradniku. Dzięki niemu założenie studni będzie znacznie łatwiejsze. Poznaj ofertę firmy Rokosa.

Zalety własnej studni

Najważniejszą zaletą własnej studni, jest to, że daje ona nam możliwość dostępu do wody, nawet na działce, do której nie sięga gminna sieć wodociągów. Na nowych podmiejskich osiedlach, gdzie infrastruktura tego typu nie jest jeszcze rozbudowana, czy na działkach wypoczynkowych, studnia czasem bywa jedynym możliwym rozwiązaniem. Oczywiście, budowa takiej studni wymaga zatrudnienia fachowców. Do wywiercenia studni niezbędny jest profesjonalny sprzęt, oraz spore doświadczenie, pozwalające na wyznaczenie właściwych punktów do wykonania odwiertu. Najczęściej osoby decydujące się na wykop studni decydują się na studnie głębinowe, czyli takie, których głębokość wynosi co najmniej 10 metrów.

Koszty związane z budową studni

Koszt budowy studni to zwykle poniżej 300 złotych za metr odwiertu. W przypadku studni głębinowej musimy więc liczyć się z inwestycją rzędu kilku tysięcy złotych. Dodatkowym kosztem jest zakup pompy głębinowej i zbiornika hydroforowego – każdy z tych przedmiotów to również koszt kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że po zainwestowaniu tych pieniędzy na początek, później możemy pobierać wodę ze studni niemal całkowicie za darmo, pod warunkiem, że będzie ona nam służyć tyko do zaspokajania potrzeb mieszkańców naszego gospodarstwa domowego. Jedyny dodatkowy koszt, jaki ponosimy w trakcie używania studni, to koszt prądu pobieranego przez pompę – kilka groszy dziennie.

Firma Rokosa specjalizuje się w profesjonalnym wierceniu studni. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu fachowcy poznali tajniki rynku, zdobywając zaufanie licznych klientów. Specjaliści wykonują różnego rodzaju wiercenia, między innymi inżynierskie studni głębinowych oraz odwodnieniowych. W ofercie przedsiębiorstwa można znaleźć studnie o średnicy od 110 mm do 225 mm oraz piezometry służące do pomiarów poziomu wód gruntowych. Dzięki tak kompleksowej pomocy z usług mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi.

Jakie formalności musimy załatwić w związku z budową studni?

Jeśli studnia jest uwzględniona w zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nic dodatkowo nie musimy załatwiać – można od razu zabrać się za wiercenie studni. W przeciwnym razie, zamiar budowy studni musi zostać przez nas zgłoszony w starostwie powiatowym. We wniosku powinniśmy określić rodzaj studni oraz jej planowana lokalizację na naszej działce. Pamiętajmy jednak, że taka uproszczona procedura dotyczy tylko studni, która jest płytsza niż 30 metrów. Jeśli nie dostaniemy w ciągu 30 dniu sprzeciwu z urzędu, to można rozpocząć prace.

Opracowanie:
Wrocław, Świeradowska 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz