Artykuł sponsorowany

Czy warto kupić auto w komisie?

Czy warto kupić auto w komisie?

Samochód to poważna inwestycja i mamy tu na myśli nie tylko koszt samego kupna, ale też późniejsze wydatki związane z jego eksploatacją. To m.in. od rocznika i stanu technicznego pojazdu zależy wysokość składki ubezpieczeniowej, która może sięgać nawet kilku tysięcy. Do tego dochodzą koszty ewentualnych napraw. Źle wybrany samochód potrafi solidnie nadwyrężyć budżet. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim kup samochód używany z pewnego źródła.

Od czego zacząć szukanie samochodu

Zakup samochodu zazwyczaj powodowany jest konkretną potrzebą. Czasami chcemy zmienić auto na większe w związku z powiększeniem się rodziny, albo chcemy ułatwić sobie dojazd do odległej pracy lub po prostu poprzednie się zepsuło. Motywacji może być wiele. To one w głównej mierze wpływają na to, jaki rodzaj auta ostatecznie wybierzemy. Ilość marek, modeli, dodatkowych wyposażeń może przyprawić o zawrót głowy. Nie ma sensu porównywanie tysięcy parametrów. Zdaniem specjalistów z TM Cars, pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć jest określenie naszej głównej potrzeby. Czy ma to być bezpieczne rodzinne auto? A może powinno być przede wszystkim ekonomiczne, żeby nie zwiększać kosztów dojazdu do pracy? Czy bardziej ekskluzywne, szybkie i nowoczesne, ponieważ ma pełnić funkcje reprezentatywne? Określenie tej najważniejszej potrzeby znacząco zawęża nam wybór i pozwoli skupić się na weryfikacji parametrów konkretnego rodzaju pojazdów.

Samochód od znajomego

Rozpoczynając szukanie odpowiedniego samochodu używanego naturalnym krokiem jest wypytanie rodziny i znajomych - być może planują sprzedaż swojego? Kupując auto od zaufanej osoby mamy pewność, że zostaniemy  szczegółowo poinformowani nie tylko o jego zaletach, ale i słabych stronach. Co więcej często ze względu na stopień zażyłości możemy liczyć na lepszą ceną. Jednak nie ukrywajmy - takie idealne sytuacje nie zdarzają się zbyt często.

Samochód z portalu ofertowego

Inna popularna opcją jest kupno od osoby prywatnej z ogłoszenia. Do dyspozycji mamy wiele serwisów internetowych, na których znajdziemy całe mnóstwo ofert. Jest więc szansa, że znajdziemy na nich nasz wymarzony model w dobrej cenie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to opcja obarczona ryzykiem. Serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują wystawionych ofert, nie niosą też żadnej odpowiedzialności za ewentualne problemy z transakcją. Przekopywanie się przez gąszcze ofert może zająć naprawdę dużo czasu, a potem jeszcze musimy na żywo sprawdzić, czy stan faktyczny odpowiada opisanemu. Nie jest to jednak takie łatwe. Zazwyczaj zmuszeni jestesmy dojechać do sprzedającego bardzo daleko i to bez gwarancji, że naprawde warto. Jeśli nie znamy się na technicznych aspektach przyjdzie nam za każdym razem prosić bardziej doświadczona osoba o towarzyszenie lub wynająć mechanika.

Samochód z komisu

Trzecia opcją jest zakup używanego auta od pośrednika czyli z komisu. Część osób na wstępie odrzuca tę opcję z błędnego przekonania, że nie warto przepłacać. Tymczasem, tak jak już podkreśliliśmy wcześniej - kupując tanie auto w kiepskim stanie narażamy się na gigantyczne koszty eksploatacyjne i konserwacyjne. Do tego weźmy jeszcze pod uwagę nerwy i stres. Kupując auto w komisie mamy pewność, że jego stan został szczegółowo zweryfikowany przez fachowców, którzy ręczą za jego jakość. Co więcej w komisie możemy liczyć na pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności i profesjonalne doradztwo.

Często mamy również możliwość oddania swojego poprzedniego auta w rozliczeniu. Oszczędza nam to kłopotu związanego z szukaniem kupca i przeprowadzeniem całej transakcji. Jeśli więc uwzględnimy te wszystkie dodatkowe korzyści, jakie daje nam zakup używanego auta w komisie, zazwyczaj okazuje się, że cena wcale nie jest wygórowana. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz