Artykuł sponsorowany

Czy warto korzystać z pomocy prawnej przy podziale majątku? Radzi mecenas Tomasz Drzewiecki

Czy warto korzystać z pomocy prawnej przy podziale majątku? Radzi mecenas Tomasz Drzewiecki

Spraw rozwodowych w Polsce z roku na rok jest więcej, a co za tym idzie, więcej jest również spraw o podział majątku wspólnego. Warto wiedzieć, że ten może odbyć się w sądzie lub przybrać formę umowy o podział majątku podpisanej przez strony. W obydwu przypadkach warto zadbać o udział adwokata. O tym opowiada mecenas Tomasz Drzewiecki z Chełma.

Małżeńska wspólność majątkowa

Ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej powstaje między małżonkami w chwili zawarcia związku małżeńskiego, o ile nie została zawarta umowa majątkowa małżeńska. Owa wspólność ustaje m.in. z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub z chwilą wskazaną w prawomocnym wyroku orzekającym rozdzielność majątkową. Jakie skutki prawne w związku ze wspólnością majątkową wynikają zatem po jej ustaniu?

Jak tłumaczy mecenas Tomasz Drzewiecki po ustaniu wspólności majątkowej małżonkowie lub byli już małżonkowie przestają wspólnie gromadzić majątek. Nie oznacza to jednak tego, że wszystkie kwestie finansowe między nimi zostały uregulowane. Wiedzieć należy bowiem, że ustanie ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej nie jest tożsame z podziałem majątku. Sprawiedliwe rozdzielenie zgromadzonych ruchomości, nieruchomości, aktywów, pieniędzy itp. musi odbyć się w odrębnym postępowaniu.

Trzy drogi podziału majątku

Obecnie istnieją trzy drogi prawne podziału majątku wspólnego. Adwokat Tomasz Drzewiecki wskazuje następujące z nich:

  1. Podział majątku w ramach podpisanej umowy o podział majątku (w formie aktu notarialnego).
  2. Podział majątku podczas odrębnego postępowania sądowego.
  3. Podział majątku podczas postępowania rozwodowego (w praktyce rzadko stosowany).

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wybór właściwego rozwiązania jest zależny od okoliczności konkretnej sprawy, podejścia stron do kwestii podziału majątku, wartości majątku itp. Dla przykładu zgodny wniosek o podział majątku złożony do sądu może być bardziej atrakcyjny kosztowo niż zawarcie takiej samej umowy przed notariuszem, minusem jednak może być czas oczekiwania na rozprawę.

Na czym polega pomoc prawna w sprawach podziału majątku?

Klienci kancelarii adwokackich mogą przy sprawach o podział majątku liczyć na kompleksową pomoc prawną. Adwokat Tomasz Drzewiecki wyjaśnia, iż prawnicy mogą udzielać porad prawnych, a także mogą wspierać strony przy ustaleniu składników i wartości majątku wspólnego. To oni również doradzają, który sposób podziału będzie dla klienta najlepszy. Prócz tego liczyć można na udział adwokata w negocjacjach z byłym małżonkiem lub na prowadzenie przez prawnika swoistej mediacji między stronami. Adwokat może zaprojektować umowę o podział majątku i zorganizować wizytę byłych małżonków w kancelarii notarialnej.

W przypadku postępowań sądowych klientom kancelarii adwokackich polecane jest zastępstwo procesowe, które uwzględnia również przygotowanie strategii działania. Nadrzędnym celem adwokata w sprawach o podział majątku jest zaś wypracowanie dla klienta satysfakcjonującego wyniku finansowego. W zależności od potrzeb prawnik może też skupić się na szukaniu rozwiązań zarówno korzystnych majątkowo, jak i tych, które nie zaburzą poprawnych relacji między stronami.

Korzyści ze stosowania pomocy prawnej przy podziale majątku

Korzyści ze stosowania pomocy prawnej przy podziale majątku jest wiele:

  • sprawne przejście przez sprawę o podział majątku,
  • zadbanie o interesy wspólnego potomstwa stron,
  • zadbanie o sprawiedliwy podział,
  • pomoc w unikaniu eskalacji konfliktu.

Opracowanie:
Chełm, Obłońska 1a lok. 9
tel. 501 068 088
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz