Artykuł sponsorowany

Czy umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest ważna?

Czy umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest ważna?

Wypadki różnego rodzaju zdarzają się codziennie. Każdy z nas w pewnym momencie będzie świadkiem tragicznego zdarzenia, które może okazać się testem naszych kwalifikacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podjęte przez nas działania mogą bezpośrednio wpływać na życie drugiej osoby, dlatego umiejętność udzielania pomocy jest tak ważna. Czy musimy pomagać w sytuacjach zagrożenia? Co się stanie jeżeli pogorszymy sytuację? Zapraszamy do lektury!

Pierwsza pomoc przedmedyczna – dobra wola czy obowiązek?

Choć każdy z nas w swoim życiu miał styczność z procedurą udzielania pierwszej pomocy, to prawdopodobnie nabyta wiedza teoretyczna w sytuacji stresowej nie zostanie odpowiednio wykorzystana. Należy zaznaczyć, że to właśnie od naszych działań może zależeć życie i zdrowie osoby poszkodowanej. W celu nabycia gotowości i pewności działań w sytuacji awaryjnej warto przejść szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Firma Jura Rescue Team s.c., z siedzibą w Zawierciu, oferuje specjalistyczne kursy pierwszej pomocy, wykorzystując nowoczesny sprzęt oraz kładąc duży nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych. Szkolenie może okazać się bardzo przydatne, ponieważ udzielenie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, a zaniechanie tego działania może wiązać się nawet z karą pozbawienia wolności do 3 lat. Wyjątkiem od tego przepisu jest sytuacja, w której pomoc poszkodowanemu może bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowiu osoby udzielającej pomocy.

Czy za nieumiejętne udzielenie pomocy może spotkać nas kara?

Brak kwalifikacji budzi często paraliżujący strach, który powstrzymuje od podjęcia jakichkolwiek działań w sytuacji awaryjnej, co oczywiście może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Warto więc odbyć kurs pierwszej pomocy. Specjalistyczna wiedza może dodać pewności i pomóc pokonać stres w trudnej sytuacji. Bardzo ważną informacją jest fakt, że ustawa nie zmusza obywateli do posiadania zaawansowanej wiedzy lekarskiej, dlatego pierwszą pomocą może być tylko i wyłącznie poinformowanie o nieszczęśliwym wypadku odpowiednich służb oraz opis wydarzenia i osób poszkodowanych. Ważne, aby dyspozytor uzyskał możliwie najszerszy obraz zaistniałej sytuacji. Dodatkowo rozmowa ze specjalistą zwykle wiąże się z dokładną instrukcją w jaki sposób należy dalej postępować. Warunkiem odpowiedzialności karnej nie są skutki wywołane działaniami, lecz świadome zaniechanie jakichkolwiek czynności w sytuacji ewidentnego zagrożenia życia innych osób. Udzielenie pierwszej pomocy jest więc swego rodzaju postawą świadka zdarzenia i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy medycznej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz