Artykuł sponsorowany

Czy spadek można odrzucić?

Czy spadek można odrzucić?

Spadek po zmarłym przodku niesie za sobą nie tylko aktywa takie jak mieszkanie, samochód czy pieniądze, ale czasami również długi, których spadkodawca z różnych przyczyn nie mógł spłacić. Kodeks cywilny stanowi, że wraz ze śmiercią prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na jedną lub kilka osób, najczęściej na najbliższą rodzinę lub inne wskazane w testamencie osoby. Czy można zrzec się spadku?

Spadek – co można z nim zrobić?

Dziedziczenia można się zrzec jeszcze za życia spadkodawcy. Wtedy sporządza się odpowiednią umowę u notariusza. Po śmierci konkretnej osoby nie da się już zrzec dziedziczenia, natomiast spadek, który przypadnie w udziale, można odrzucić lub przyjąć. Czas na odrzucenie spadku wynosi do 6 miesięcy od momentu, kiedy spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Nie oznacza to na szczęście, że termin musi być liczony od dnia, w którym przodek zmarł. Jeżeli zrezygnuje się z przyjęcia spadku, przechodzi on na pozostałe osoby i to pomiędzy nie jest rozdzielany. Jeżeli natomiast wszystkie powołane osoby zrezygnują z jego przyjęcia, przechodzi on na gminę i Skarb Państwa – te organy nie mogą już go odrzucić.

Jak należy odrzucić spadek?

Aby wyzbyć się praw do zarządzania spadkiem, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie rejonowym właściwym dla zamieszkania osoby, która chce go odrzucić. Takie oświadczenie wymaga aktu notarialnego i jest nieodwołalne, co znaczy, że nie będzie można go już wycofać. Dopuszcza się to tylko w momencie, kiedy popełniono błąd, którego spadkodawca w momencie złożenia odpowiednich dokumentów nie był świadomy. Jeżeli w ogóle się go nie złoży, uznaje się, że został on przyjęty.

Czy da się przyjąć spadek bez długów?

Zgodnie z prawem spadkobierca ma możliwość:

  • przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),
  • przyjąć spadek z ograniczoną odpowiedzialnością za długi (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza),
  • odrzucić spadek.

Nie istnieje możliwość przyjęcia wyłącznie aktywów wynikających ze spadku, natomiast można ograniczyć odpowiedzialność związaną z zadłużeniem. Wtedy długi zbliżane są do wartości otrzymanego spadku. W najgorszym wypadku spadkobierca może niczego nie uzyskać, ale to również oznacza, że niczego nie straci – tłumaczy przedstawiciel Kancelarii Adwokackiej Bartosz Kamil Obrębski.

Sprawy spadkowe nie są proste, dlatego czasem warto zgłosić się do odpowiedniej kancelarii po poradę, ale nie tylko. Kancelarie adwokackie często pomagają również w sporządzeniu odpowiednich dokumentów. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie się spokojniej spało.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz