Artykuł sponsorowany

Czy racjonalna gospodarka leśna i hodowla lasów jest ekologiczna?

Czy racjonalna gospodarka leśna i hodowla lasów jest ekologiczna?

Zadaniem podmiotów zajmujących się gospodarką leśną jest produkcja drewna. Tak jak rolnictwo produkuje żywność, jak inne gałęzie przemysłu wytwarzają swoje wyroby, tak samo lasy hodowlane służą temu, by czerpać z nich surowiec. Warto przy tym wiedzieć, że jest to jeden z najbardziej ekologicznych surowców dostępnych współcześnie, gdyż jest w pełni odnawialny, a rolą przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką leśną jest wykonywanie swoich zadań w sposób zrównoważony, nie szkodzący środowisku naturalnemu.

Zasady prowadzenia wycinki drzew w kontekście racjonalnej gospodarki leśnej

Leśnicy wycinają drzewa w lasach, ale zarazem, każdego roku sadzą pół miliarda nowych drzew. Prowadzenie racjonalnej gospodarki, opartej na zasadzie zachowania trwałości i ciągłości użytkowania, zapewnia, że drewna nigdy nie zabraknie. Drzewa rosną wprawdzie przez kilkadziesiąt lat, lecz ich stałe uzupełnianie przez Zakład Usług Leśnych Jawor, w miejscach, gdzie zostało pozyskane, gwarantuje kolejne pokolenia lasu. Przyroda nieustannie się zmienia i nic w niej nie żyje wiecznie – także drzewa. Stare lasy tracą stabilność, a drewno starych drzew staje się podatne na choroby i nie nadaje się do wykorzystania komercyjnego. Ponieważ jednak naturalna próchnica ze starych drzew jest przydatna dla leśnego ekosystemu, część starych drzew pozostawia się w lesie do ich naturalnej śmierci. Na zrębach pozostawia się też kępy starodrzewu oraz pozostałości pozrębowe, takie jak gałęzie i igliwie.

Zastosowanie drewna pochodzącego ze ścinki drzew

Drewno znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Z drewna wykonywane są przedmioty codziennego użytku, papier, czy meble, jest wykorzystywane jako wysokiej jakości materiał konstrukcyjny, a także jako opał, zarówno w swej najprostszej formie, jak i jako surowiec do produkcji pelletu. W różnych branżach związanych z lasem i drewnem znajduje w Polsce zatrudnienie ponad 350 tysięcy osób. Sektor leśny i drzewny wypracowują 2 procent produktu krajowego brutto. Trudno zatem mówić o zaprzestaniu wycinki drzew, zwłaszcza, że wcale nie byłoby to bardziej ekologiczne, niż aktualnie prowadzona gospodarka leśna.

Na czym polega pielęgnacyjna ścinka drzew i dlaczego jest konieczna?

Lasy hodowlane uprawia się, podobnie jak rośliny w polu. Nic tu nie rośnie przypadkowo. Młode drzewa sadzi się dość gęsto i w miarę, jak rosną, ich korony zaczynają się stykać, a drzewa potrzebują coraz więcej miejsca. Leśnicy i firmy świadczące usługi leśne prowadzą wtedy tak zwane cięcie pielęgnacyjne, które polega na przerzedzaniu drzew. Nie jest to cięcie przypadkowe – leśnik ogląda każde drzewo i ocenia, czy nie jest chore, porażone grzybami lub zasiedlone przez szkodliwe owady. Takie właśnie drzewa są wycinane po to, by pozostałe mogły wyrosnąć na zdrowe, piękne okazy. Drewno z wyciętych drzew przeznaczane jest między innymi do produkcji papieru, zatem nie zostaje ono zmarnowane.

Opracowanie:
Ostróżki, Marii Konopnickiej 29 lok. 2
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz