Artykuł sponsorowany

Czy niebezpieczne kable można oddać do recyklingu?

Czy niebezpieczne kable można oddać do recyklingu?

Karta ewidencyjna BDO wskazuje w grupie 17 (odpady budowlane) odpady z kodem 17 04 10* czyli kable zawierające ropę naftową; smołę i inne substancje niebezpieczne. Ich ewidencjonowanie i prawidłowa utylizacja są obligatoryjne, ze względu na znaczne zagrożenie, jakie stanowią dla środowiska oraz życia człowieka. Niektóre przedsiębiorstwa zajmują się również ich recyklingiem. Sprawia to, że dostawcy kabli niebezpieczny otrzymują odpowiedni dokument poświadczający recykling.

Co warto wiedzieć na temat recyklingu kabli?

Współcześnie recykling stał się niezwykle istotnym sektorem gospodarczym. Dzięki niemu możliwe jest odzyskiwanie ważnych dla gospodarki metali oraz innych surowców. Duży udział w rozwoju recyklingu mają nowoczesne technologie, dzięki którym stało się możliwe oczyszczanie surowców, a także ich transportowanie i przechowywanie w formie granulatu.

Kable i przewody odpowiadają za znacznych procent odzysku metali wykorzystywanych przez branże produkcyjne. Jest to związane z dużą różnorodnością tej grupy produktowej, ponieważ kable i przewody znajdują zastosowanie we wszystkich branżach, a także w instalacjach domowych. Niektóre przedsiębiorstwa oferują również skup kabli niebezpiecznych, co jest szczególnie ważne, ponieważ materiały poddawane obróbce nie przyczynia się do skażenia środowiska naturalnego. Co więcej, w nich również znajdują się surowce, które mogą zostać odzyskane i przerobiony, dzięki czemu będą nadawały się do ponownego wykorzystania.

Przedsiębiorstwa specjalizujące się w utylizacji i recyklingu kabli skupują także przewody suche, telekomunikacyjne kable żelowe, kable ziemne, kable miedziane i aluminiowe, kable ołowiane, kable stacyjne oraz wiele innych materiałów wykorzystywanych w instalacjach, pojazdach, sprzętach RTV i AGD, a także urządzeniach domowych lub biurowych.

Skupem, recyklingiem i utylizacją kabli zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak RADO.

Jakie zalety ma recykling kabli?

Z dzisiejszego punktu widzenia recykling jest najlepszym rozwiązaniem, by utrzymać stałe dostawy surowców niezbędnych do produkcji. Trzeba pamiętać, że naturalne złoża mają ograniczone zasoby i z czasem zostaną wyeksploatowane. Co więcej, uzyskanie surowca o wysokiej czystości wymaga wielu procesów hutniczych, które są czaso- i energochłonne. Znacznie szybciej i taniej można odzyskać już raz pozyskane surowce, przy wykorzystaniu technologii recyklingowych.

Skupy oferują również pieniądze za dostarczone do nich materiały, co w wielu przypadkach pozwala znacznie zasilić budżet domowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz