Artykuł sponsorowany

Czy na wyburzenie budynku gospodarczego potrzebne jest pozwolenie?

Czy na wyburzenie budynku gospodarczego potrzebne jest pozwolenie?

Jeżeli jesteśmy właścicielami działki, na której stoi stary, niepotrzebny i zniszczony budynek gospodarczy, z pewnością nosimy się z zamiarem jego usunięcia. Pewną trudność mogą jednak sprawić kwestie formalne – czy tego typu rozbiórki możemy dokonać na własną rękę…? Co, jeśli w całym przedsięwzięciu weźmie udział cięższy sprzęt? Czy wymagane będzie zgłoszenie zamiaru rozbiórki i oczekiwanie na otrzymanie pozwolenia?

Dlaczego pozbywamy się starych budynków gospodarczych?

Wiele starych działek zawiera w swoim obrębie przynajmniej jeden budynek gospodarczy. Budynki te bardzo często przedstawiają sobą obraz nędzy i rozpaczy – rozpadają się, przeciekają, są pozbawione okien czy drzwi… Wszystko to sprawia, że nie mogą być używane zgodnie z pierwotnym zamysłem. Czasem po prostu ten zamysł ulega zatarciu – tego typu budynki gospodarcze powstały z myślą o trzymaniu w nich narzędzi, które obecnie po prostu się nie przydadzą ze względu na inny profil użytkowania działki lub nowoczesne technologie.

Niegdyś samo strzyżenie trawnika czy przycinanie żywopłotu wymagało kilku ręcznych narzędzi, a teraz wszelkie tego typu prace bez problemu wykonamy dzięki maszynom zasilanym elektrycznie. One również wymagają przestrzeni do składowania, ale w nieco innym kształcie, niż stare kosy, sierpy i nożyce ogrodowe.

Rozbiórka starego budynku gospodarczego to tylko kwestia czasu – możemy jej nawet dokonać samodzielnie, tj. z pomocą wykwalifikowanej ekipy wyposażonej na przykład w koparko-ładowarkę – jak ta prowadzona przez Sławomira Kuszewskiego.

Rozbiórka budynku gospodarczego – zgłoszenie czy pozwolenie?

Warunkiem jest jednak to, by budynek gospodarczy miał wysokość poniżej ośmiu metrów, a jego odległość od granicy działki była nie mniejsza, niż polowa jego wysokości. Jeżeli nasz obiekt spełnia te dwa bardzo ważne wymagania, bez problemu możemy dokonać jego usunięcia – musimy jednak zgłosić ten fakt odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej w naszym okręgu.

W zgłoszeniu takim koniecznie musimy podać zakres wykonywanych prac, ich rodzaj oraz sposób wykonania. Oczywiście nasz budynek nie może być objęty ochroną konserwatorską oraz wpisany do rejestru zabytków.

Po wpłynięciu zgłoszenia organ, który je otrzymał, może wydać decyzję o konieczności uzyskania pozwolenia – dzieje się tak wówczas, gdy rozbiórka wpłynęłaby na pogorszenie stosunków wodnych, stanu środowiska lub warunków sanitarnych. Innym powodem jest konieczność zapewnienia specyficznych warunków podczas rozbiórki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz