Artykuł sponsorowany

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Korzystanie z soczewek kontaktowych ma wiele zalet – są one niewidoczne na oku i umożliwiają wykonywanie nawet ekstremalnych sportów. W dodatku doskonale korygują widzenie, gdyż bezpośrednio przylegają do oka. Kto raz włożył dobrze dobrane soczewki, nie wraca już do okularów. Bardzo duży komfort stosowania szkieł kontaktowych sprawia, że ich użytkownicy często o nich zapominają. Także wtedy, kiedy kładą się do łóżka. Tylko czy w soczewkach można spać?

Soczewki kontaktowe i higiena oczu

Stosowanie soczewek kontaktowych nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje oczy. Te wyjątkowo łatwo ulegają podrażnieniom. Brak prawidłowej higieny może doprowadzić do poważnych kłopotów z narządem wzroku – zakażenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Jak to się ma do spania w soczewkach kontaktowych? Otóż badania wykazują, że do zakażenia oczu znacznie częściej dochodzi u osób, które nie zdejmują szkieł na noc. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które różnią się od siebie sposobem wykonania i okresem przydatności do użycia.

Niektóre produkty zostały zatwierdzone przez FDA do dłuższego noszenia, więc teoretycznie możemy w nich spać. Są to zwykle soczewki oddychające, na opakowaniu których zaznaczona jest informacja, że mogą być użytkowane w czasie snu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy nagminnie korzystać z takiego rozwiązania. A co w sytuacji, gdy zaśniemy w soczewkach, które należy zdjąć przed pójściem do łóżka? Jak informuje specjalista z salonu optycznego eM-Optyk – trzeba je jak najszybciej wyjąć zaraz po przebudzeniu i pozwolić oczom odpocząć. Warto też zaaplikować krople nawilżające, które uzupełnią film łzowy oka. Soczewki zaś powinno się zamoczyć w specjalnym płynie, by odzyskały świeżość. W przypadku, gdy mamy wątpliwości co do tego, czy nadają się one do ponownego użycia, należy założyć nową parę.

Kiedy można spać w soczewkach?

Do łóżka możemy pójść w soczewkach ortokeratologicznych. Są one przeznaczone dla pacjentów, którzy nie mogą nosić ani okularów, ani zwykłych, miękkich soczewek kontaktowych. Szkieł nie ściągamy do spania także wtedy, gdy występują one w roli opatrunku. Ponadto powstrzymujemy się od tego typu działań na wyraźne polecenie lekarza okulisty bądź kontaktologa. We wszystkich pozostałych przypadkach warto pamiętać o tym, by zdjąć soczewki przed pójściem spać. To najlepszy sposób, aby uchronić się przed zapaleniem rogówki, opuchlizną oraz pieczeniem lub swędzeniem oczu w ciągu dnia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz