Artykuł sponsorowany

Czy można dorabiać klucze z immobilizerem?

Czy można dorabiać klucze z immobilizerem?

Dorabianie kluczyków samochodowych z immobilizerem jest możliwe do wykonania. Immobilizer to stosowane w pojazdach elektryczne zabezpieczenie przed niezamierzonym, niepożądanym uruchomieniem silnika. Umieszczenie urządzenia w kluczach zdecydowanie zmniejsza ryzyko przypadkowego włączenia zapłonu. Niewątpliwie warto posiadać taki mechanizm zabezpieczający. Jednak, gdy właściciel ma tylko jeden komplet kluczyków, istnieje niebezpieczeństwo, że przy nieuważnym działaniu zupełnie straci dostęp do samochodu. Może zdarzyć się to w przypadku zgubienia oryginalnych kluczy, zatrzaśnięcia ich we wnętrzu pojazdu lub uszkodzeniu grota. Dlatego też warto zdecydować się na dorobienie dodatkowego klucza. Właściwie wykonany drugi egzemplarz nie różni się działaniem od oryginału – spełnia takie same funkcje. Jakie czynności należy wykonać, aby dorobić klucze z immobilizerem?

Budowa i zasady działania kluczyka z immobilizerem

Głównym celem zastosowania immobilizera w kluczykach jest zapobieganie przypadkowemu uruchomieniu zapłonu. Mechanizm jest formą elektronicznego kodu zapisanego w pamięci urządzenia. Przy dorabianiu kluczyka jednym z najważniejszych zadań serwisanta jest właściwe odczytanie kodu immobilizera. W jaki sposób działa kluczyk wyposażony w immobilizer?

Jak tłumaczy specjalista w dziedzinie techniki motoryzacyjnej z  firmy  CAR – TECH zajmującej się diagnostyką komputerową i dorabianiem kluczy: Mechanizm unieruchamiacza składa się z nadajnika, który montowany jest w kluczyku, a także odbiornika, którym jest urządzenie sterujące immobilizerem. Po włożeniu kluczyka do stacyjki, nadajnik, nazywany również transponderem, komunikuje się z odbiornikiem w centralce. Dochodzi do porównania zgodności sygnałów. Gdy ta jest potwierdzona, centralka wysyła zwrotny komunikat do kluczyka zapłonu. Tak zweryfikowany kierowca może wreszcie odpalić silnik i ruszyć z miejsca.

Sposoby dorobienia zapasowego klucza

Jedną z najprostszych form uzyskania zapasowego kluczyka jest dorobienie egzemplarza na podstawie oryginału. W tym przypadku właściciel musi dostarczyć specjaliście własny kluczyk. Serwisant dokonuje wówczas powielenia oryginału, odczytania kodu z chipu i wgrania go do nowo utworzonego egzemplarza. Tak wykonany kluczyk może trafić do klienta.

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy właściciel samochodu nie posiada kluczyka z powodu zgubienia lub zatrzaśnięcia go w pojeździe. Wówczas przed wizytą w serwisie dorabiającym klucze z immobilizerem kierowca musi skontaktować się z producentem marki. Po zgłoszeniu sprawy do Autoryzowanego Punktu Obsługi i potwierdzeniu tożsamości właściciela producent może przygotować wtórnik kluczyka. Dorobienie zapasowego egzemplarza jest możliwe również na podstawie wtórnika. Jednak ta procedura jest zdecydowanie bardziej czasochłonna i wiążę się z większymi kosztami.

Jakie korzyści niesie dorobienie zapasowego klucza?

Posiadanie dodatkowego kluczyka z immobilizerem niewątpliwie ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest zniwelowanie ryzyka utraty dostępu do samochodu. Zgubienie oryginalnego klucza, zatrzaśnięcie go w pojeździe lub uszkodzenie to sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego też warto się przed nimi zabezpieczyć. Oprócz tego zapasowy klucz wyposażony w immobilizer zapobiega możliwości uruchomienia silnika przez osobę niepowołaną. Dzięki temu zmniejsza prawdopodobieństwo kradzieży.

Warto podkreślić, że w przypadku uszkodzenia kluczyka z immobilizerem nie trzeba dorabiać kolejnego egzemplarza. Powstałe usterki można łatwo usunąć poprzez odtworzenie niesprawnych elementów. Najłatwiej odwzorować je, wykorzystując zapasowy klucz. Z kolei w przypadku awarii immobilizera najlepiej skorzystać z pomocy elektryka, który sprawdzi działanie systemu i usunie usterkę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz