Artykuł sponsorowany

Czy majątek w spółce partnerskiej stanowi współwłasność wszystkich wspólników?

Czy majątek w spółce partnerskiej stanowi współwłasność wszystkich wspólników?

Spółki partnerskie należą do grupy spółek osobowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób fizycznych reprezentujących wolne zawody i tylko takie osoby mogą być wspólnikami spółki partnerskiej. Charakterystyczny dla spółek partnerskich jest podział majątku oraz zakres odpowiedzialności spółki i jej wspólników. W jaki sposób kształtuje się współwłasność majątkowa w spółkach partnerskich?

Majątek spółki partnerskiej

Spółki partnerskie jako spółki osobowe nie posiada osobowości prawnej, lecz posiadają zdolność prawną. Tym samym spółka w swoim imieniu może gromadzić majątek. Powstaje on na dwa sposoby, jednym z nich jest udział wniesiony przez wspólników podczas zakładania spółki, drugim nabywanie mienia poprzez istniejącą spółkę. Co ważne, nie ma obowiązku wnoszenia udziałów rzeczowych przy zakładaniu spółki partnerskiej, udziałem mogą być rzeczy niematerialne. Podział zysków i uczestniczenie w stratach w spółce partnerskiej zależny jest od umowy między wspólnikami, może być równy lub zależny od różnych czynników.

Każdy partner w równym stopniu ma uprawnienia do reprezentowania spółki i jej spraw. Oznacza to, że może zarządzać jej majątkiem, jednak tylko w zakresie zwykłego zarządu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że majątek spółki stanowi współwłasność wspólników. Każdy ze wspólników ma prawo gromadzić własny majątek oraz wnosić przedmioty do majątku spółki. Mając na uwadze, że spółki partnerskie posiadają zdolności prawne, ich majątek jest odrębny od majątku wspólników.

Odpowiedzialność majątkowa wspólników

Odpowiedzialność w spółce partnerskiej jest subsydiarna. Oznacza to, że w pierwszej kolejności wierzyciele mogą dochodzić spłaty z majątku spółki, jeśli jest on niewystarczający, możliwe jest roszczenie spłaty z majątku własnego partnera, który popełnił błąd w sztuce. Inaczej jest w przypadku zadłużenia powstałego w wyniku działalności spółki. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należności pobierane są z majątku spółki, a następnie solidarnie z majątków osobistych wszystkich wspólników.

Wszystkie kwestie związane z podziałem odpowiedzialności oraz zysków i strat ujęte w ustawie mogą być indywidualnie dostosowane do danej spółki i wskazane w jej umowie. Aby uniknąć konfliktów, warto podczas spisywania warunków umowy zasięgnąć porady profesjonalistów. Kancelaria Vertex zajmuje się obsługą prawną spółek, od ustalania warunków umowy, po porady prawne w trakcie jej istnienia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz