Artykuł sponsorowany

Czy każdy pracownik musi przejść szkolenie BHP?

Czy każdy pracownik musi przejść szkolenie BHP?

Znajomość przepisów oraz podstawowych zasad z zakresu BHP w odniesieniu do miejsca wykonywania pracy jest nieodzownym elementem wdrażania pracownika do pracy na danym stanowisku. Pracownik po zapoznaniu się z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi może efektywniej i bezpieczniej wykonywać swoją pracę, a także świadomie zadbać o własny komfort psychiczny w przypadku pojawienia się nieprawidłowości w miejscu pracy. Sprawdź, kto obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP.

Dlaczego odbycie szkolenia BHP przed przystąpieniem do pracy jest tak istotne?

Po przyjęciu pracownika spełniającego oczekiwane wymagania na dane stanowisko może wydawać się, że posiada on wszelkie niezbędne kwalifikacje i umiejętności do natychmiastowego rozpoczęcia pracy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy pracownik musi w pierwszej kolejności poznać przepisy i zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenie BHP pozwala na zapoznanie pracownika z przepisami i zasadami obowiązującymi na terenie firmy, dotyczącymi zarówno jego postępowania podczas pracy, jak i przysługujących mu praw, których w razie potrzeby może się domagać. Po zakończeniu szkolenia pracownik musi podpisać stosowne oświadczenie, a dzięki temu pracodawca ma pewność, że jego podwładni są świadomi wszystkich swoich praw, obowiązków oraz procedur obowiązujących w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, a także zostali poinformowani o sytuacjach, jakie są bezwzględnie niedopuszczalne w miejscu pracy.

O tym, kogo dotyczy obowiązek uczestniczenia w szkoleniu BHP opowiedział nam instruktor z firmy BHP-Proper:

Każdy nowo zatrudniony pracownik musi przejść szkolenie BHP jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób pracodawca może zabezpieczyć się przed pojawieniem się ryzykownych i niebezpiecznych sytuacji, ponieważ pracownicy zostaną podczas instruktażu poinformowani o wszystkich przepisach i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących nie tylko na danym stanowisku, ale i na całym terenie firmy czy zakładu pracy. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Jak wygląda i na czym polega szkolenie BHP?

Celem szkolenia wstępnego jest przygotowanie pracownika do bezpiecznego wykonywania powierzonej mu pracy oraz nabycie przezeń umiejętności bezpiecznego zachowania się w miejscu pracy. Osoba podejmująca pracę musi dostosować i uzupełnić swoją wiedzę, a także nabyć nowe umiejętności wykonywania zadań zawodowych związanych z konkretnym stanowiskiem pracy. Również zmiana stanowiska w obrębie tego samego zakładu wymaga stosownego przeszkolenia. Tym właśnie celom służą szkolenia wstępne z zakresu BHP.

Szkolenia BHP dzielimy przy tym na szkolenia wstępne (instruktaż ogólny i stanowiskowy) oraz szkolenia okresowe. Szkolenie opiera się głównie na zaznajomieniu pracownika z ogólnymi przepisami i zasadami BHP, udzielaniem pierwszej pomocy oraz postępowaniem w przypadku zagrożenia przeciwpożarowego. Poza obowiązkami i prawami pracownika zawartymi w Kodeksie Pracy, konieczne jest zapoznanie podwładnych z zasadami panującymi w danym budynku czy filii firmy, które są również charakterystyczne dla konkretnej branży, przez co ogólny zbiór przepisów i zasad może nie poruszać tej kwestii w sposób wystarczający.

Każde szkolenie BHP, bez względu na to, czy jest ono pierwszym, czy dziesiątym z kolei, musi zostać w pełni opłacone przez pracodawcę, a dodatkowo powinno odbywać się w czasie pracy. Wszelkie odstępstwa od tych reguł są rażącym naruszeniem prawa, dlatego tak niezwykle ważne jest zaznajomienie pracowników ze wszystkimi prawami i metodami ich dochodzenia podczas szkolenia.

W przypadku szkolenia wstępnego pracownicy po zakończeniu instruktażu składają podpis na dokumencie potwierdzającym uczestnictwo, czym jednocześnie zobowiązują się przestrzegać wszystkich przepisów, zasad i środków ostrożności podczas pracy. Po zakończeniu kilku lub nawet kilkudziesięciogodzinnego, cyklicznego szkolenia BHP, pracownicy często przechodzą dodatkowe egzaminy. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, kursanci otrzymują zaświadczenie potwierdzające posiadanie wymaganej wiedzy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz