Artykuł sponsorowany

Czy każdy dom musi mieć instalację odgromową?

Czy każdy dom musi mieć instalację odgromową?

Wyładowania elektrostatyczne w postaci naturalnych piorunów są niebezpieczne dla ludzi. Stanowią również zagrożenie dla rozmaitych obiektów budowlanych, w tym chociażby domów jednorodzinnych – o ile nie zostały one wyposażone w instalację odgromową. Jej wykonanie powinniśmy zlecić doświadczonemu elektrykowi. Czy jednak jest to konieczna inwestycja w przypadku domów?

Jak chronić dom przed uderzeniem pioruna?

Siła naturalnych wyładowań elektrostatycznych jest bardzo duża. Sprawia to, że przy kontakcie z konkretnym podłożem pioruny doprowadzają do sporych zniszczeń. Nie inaczej jest w przypadku uderzenia np. w pokrycie dachowe domu jednorodzinnego. Wyładowanie może spowodować również pożar. Uniknięcie takich sytuacji jest zatem kwestią niezwykle istotną dla inwestorów, którzy chronią swoje budynki przez montaż instalacji odgromowej. To obecnie najlepszy sposób zabezpieczenia domu przed skutkami uderzenia pioruna.

Czy jednak instalacja odgromowa jest obowiązkowa? Jest to uzależnione od tzw. wskaźnika zagrożenia piorunowego. Pod uwagę brane są m.in. materiały, z jakich został przygotowany dach domu. Instalacja odgromowa może być zatem konieczna na danym obszarze. Jest za to zawsze obowiązkowa w przypadku domów drewnianych, a także konstrukcji o wysokości przekraczającej 15 metrów. Nawet jednak jeśli dla naszego budynku montaż piorunochronu nie jest wymagany, to i tak warto się na takie rozwiązanie zdecydować. Jak zatem dokładnie działa instalacja odgromowa i komu zlecić jej przygotowanie?

W jaki sposób skonstruowana jest instalacja odgromowa?

Przygotowaniem układu odpowiadającego za neutralizację wyładowania elektrostatycznego uderzającego w dach budynku powinien zająć się doświadczony elektryk. Dobrym wyborem będzie nawiązanie w tym zakresie współpracy z firmą Instal Adam Hryszko, która zajmuje się m.in. montażem instalacji odgromowych. Może być ona wykonana standardowo, ale też nowocześnie – w wariancie aktywnym. Pierwszy ze sposobów zakłada rozproszenie energii elektrycznej przez przewody odprowadzające do uziomów naturalnych bądź sztucznych.

W takiej sytuacji piorun trafia w charakterystyczne zwody, które neutralizują skutki uderzenia. Przy instalacji aktywnej wykorzystuje się natomiast specjalny piorunochron składający się z masztu oraz głowicy. Jest on najwyższym punktem domu, absorbuje w pełni każdy wyładowanie elektrostatyczne uderzające w budynek, a następnie rozprowadza je za pomocą wyłącznie jednego przewodu do uziemienia. W Polsce jednak nadal jest to sposób rzadziej wykorzystywany ze względu na pojawiające się wątpliwości co do jego skuteczności. Odpowiedni rodzaj instalacji odgromowej wybierzmy po konsultacjach z elektrykiem.

Opracowanie:
Warszawa, Rakuszanki 2 lok. 46
tel. 792 999 091
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz