Artykuł sponsorowany

Czy ekogroszek to dobre paliwo do ogrzewania domu?

Czy ekogroszek to dobre paliwo do ogrzewania domu?

Podejmując decyzję o ogrzewaniu domu, analizujemy wszelkie możliwe opcje dostępne na rynku. Istotna jest cena, łatwość obsługi, ekologia, bezpieczeństwo i wiele innych parametrów, które dla każdego są inne. Dlatego jedni wybierają ofertę na przykład ogrzewania gazowego a inni wolą opał stały. Jedni kierują się kosztami, które będą musieli sami ponieść, inni zwracają uwagę także na swoją okolicę, czy po prostu na wygodę codziennej obsługi kotła.

Co to jest ekogroszek i dlaczego jest eko?

Wśród dostępnych na rynku paliw wyróżniamy paliwa stałe, płynne i gazowe, natomiast wśród paliw stałych wyróżnić możemy węgiel, drewno i pellet, czyli biomasę. Z kolei węgiel dzielimy na różne odmiany ze względu na frakcje. Istnieje też paliwo, które powstaje na bazie węgla kamiennego a jest to ekogroszek. Produkt ten uważany jest za jeden z najbardziej ekologicznych surowców do uzyskiwania energii cieplnej. Wynika to zarówno z procesu produkcji, jak i z procesu spalania tego materiału opałowego. Cechy charakterystyczne ekogroszku to niska zawartość siarki, w porównaniu z węglem oraz mniejsza emisja gazów cieplarnianych. Jest to też opał o niskiej wilgotności a ponadto jest wzbogacany, co zwiększa jego energetyczność a zarazem wydajność. Wykorzystanie ekogroszku do ogrzewania pomieszczeń jest ekonomiczne, ponieważ dzięki jego wysokiej wartości opałowej wystarczy mniejsza ilość produktu do wyprodukowania określonej jednostki ciepła, a to zarazem przekłada się na mniejszą ilość zanieczyszczeń. Przeprowadzane badania i kontrole potwierdzają, że ekogroszek spełnia wszystkie normy Unii Europejskiej odnoszące się do produktów ekologicznych, nawet te najbardziej rygorystyczne.

Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?

Sam proces ogrzewania domu ekogroszkiem jest nieskomplikowany i wygodny. Istnieją specjalne kotły niskoemisyjne przeznaczone do spalania ekogroszku, które są wyposażone w podajniki, w zależności od modelu kotła: tłokowy lub ślimakowy. Są w dużej części zautomatyzowane, dzięki czemu ich obsługa nie wymaga zaangażowania ze strony domowników. Na kotle ustawia się parametry grzania, podajniki dozują paliwo w odpowiednich ilościach, a dołożenie do podajnika jest konieczne zwykle 1 do 2 razy na tydzień. Nie ma też potrzeby martwić się o temperaturę, ponieważ kocioł dostosowuje ją do ustawionych wcześniej parametrów. Trzeba jedynie uważać, by zaopatrywać się w paliwo jak najwyższej jakości, pochodzące od zaufanych producentów takich jak Skład Węgla Adama Kendryny. Kupując zawsze zwracaj uwagę na to, by kupowany przez ciebie ekogroszek miał wartość opałową powyżej 24 MJ/kg, wilgotność mniejszą niż 12%, zawartość siarki poniżej 1% i granulację 5-25 mm. Są jeszcze inne parametry, na które warto zwracać uwagę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz