Artykuł sponsorowany

Czy częstość pojawiania się alergii wzrasta?

Czy częstość pojawiania się alergii wzrasta?

Wiele ostatnio słyszymy o alergiach. Pojawiają się one nawet u osób, w których rodzinach przypadki alergii nie występowały lub były bardzo rzadkie. Nie wynika to oczywiście z tego, że informacja o uczuleniu została zapisana w ich genach – alergię można bowiem także nabyć. Winę ponosi za to bardzo wiele czynników, spośród których lekarze alergolodzy najczęściej wymieniają zwiększające się zanieczyszczenie powietrza, które zawiera coraz większą ilość szkodliwych alergenów.

Co może uczulać? Alergeny w powietrzu

Wydawać by się mogło, że alergia to rzadkość. Zazwyczaj jej stwierdzenie wiązało się przed laty z genetyką – jeśli któreś z rodziców cierpiało na alergię, to było duże prawdopodobieństwo na to, że i dzieci będą miały ten sam problem. Współcześnie alergie dotyczą niemalże nas wszystkich – wszyscy jesteśmy na nie narażeni. Warto się zbadać nawet wówczas, gdy nie odczuwamy żadnych symptomów. Wizyta u alergologa – przyjmującego na przykład w przychodni Alergo‐Med – może dać nam wiele informacji na temat nas samych. Wczesne wykrycie alergii pozwala natomiast na uniknięcie przykrych powikłań – czasem możliwe jest nawet przebycie alergii całkowicie bezobjawowo. Spośród alergii nabytych najczęściej stwierdza się te związane z wdychanym przez nas powietrzem. Ilość pyłów, którymi oddychamy na co dzień, jest przerażająca. Działają one nie tylko alergizująco, ale także toksycznie i drażniąco. Długa i intensywna ekspozycja na czynnik wywołujący alergię – a niewątpliwie zanieczyszczenia powietrza są takim czynnikiem – może wywołać zdecydowaną reakcję organizmu, a więc alergię.

Z czego wynika częstsze stwierdzanie alergii?

Mimo że alergie nabyte stwierdzane są coraz częściej – głównie przez wspominane wyżej nagromadzenie alergenów w powietrzu – nie wszystkie z nich rzeczywiście nawiedzają nas od niedawna. Jak to możliwe? Przede wszystkim dzięki znacznie doskonalszym metodom wykrywania alergii obecnym w gabinetach alergologicznych. Pozwalają one na wykrycie różnego typu alergii, także tych, których wcześniej po prostu nie dostrzegaliśmy lub które nie ujawniały się ze względu na brak ekspozycji na czynnik alergologiczny. Coraz częściej stwierdza się z tego względu alergie na różne metale – takie jak chociażby nikiel, chrom czy kobalt. Kilkanaście lat temu kontakt z tymi metalami był bardzo rzadki, a zatem uczulenie na nie uznawano za nietypowe. Obecnie stwierdza się je dużo częściej, ale nie oznacza to, że alergie tego typu stały się bardziej rozpowszechnione.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz