Artykuł sponsorowany

Czy ćwiczenia fitness w czasie ciąży są dozwolone?

Czy ćwiczenia fitness w czasie ciąży są dozwolone?

Wiele kobiet, zwłaszcza tych, które uprawiały regularnie sport przed zajściem w ciążę, obawia się, że ten okres przyczyni się do spadku ich formy. Nic bardziej mylnego. Ćwiczenia w tym czasie nie są zabronione, a nawet jak najbardziej wskazane. Odpowiednio ułożony trening wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie przyszłej mamy, jak i dziecka. Jak powinna wyglądać taka aktywność fizyczna? I czy wszystkie panie mogą sobie na nią pozwolić?

Wpływ ćwiczeń na ciążę

Poród to ogromny wysiłek dla organizmu, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. W tym pomocny okazuje się właśnie trening fitness. Właściwie dobrany wysiłek fizyczny eliminuje bądź minimalizuje bowiem wiele dolegliwości ciążowych, takich jak na przykład bóle pleców w odcinku lędźwiowym, przybieranie na wadze, mdłości. Pozwala także pozostać w dobrej kondycji psychicznej, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Przed rozpoczęciem ewentualnych treningów bardzo ważne jest, aby zasięgnąć opinii ginekologa prowadzącego ciążę. Dobrym i bezpiecznym rozwiązanie to również treningi pod okiem trenera personalnego, na przykład w studio MW Fitness w Bytomiu.


Zasady fitnessu w ciąży

Oczywiście tego rodzaju aktywność fizyczna będzie wyglądać nieco inaczej. Z pewnością takie ćwiczenia powinny być prowadzone umiarkowanym tempie, aby zapobiec zbyt dużemu podwyższeniu tętna. Nie można wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby pobudzić macicę do skurczów i przedwczesnego porodu. W czasie ciąży najlepiej podejmować treningi skupione na aktywności oddechowej i wzmacnianiu mięśni, szczególnie nóg oraz rąk. Dobrym rozwiązaniem jest także regularne spacerowanie. W tym okresie kobiety powinny być w ruchu przez minimum 2,5 godziny tygodniowo, dlatego można ten czas rozłożyć po ok. 30 minut w ciągu dnia. Ponadto zaleca się, aby trening w ciąży podjąć dopiero w drugim trymestrze. W pierwszym bowiem dochodzi do wielu zmian w organizmie, które mogą utrudniać zwykłe codzienne funkcjonowanie. Ponadto właśnie wtedy istnieje największe zagrożenie poronieniem, dlatego osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, muszą bezwzględnie poczekać z rozpoczęciem treningów.

Przeciwwskazania do aktywności fizycznej

Choć fitness jest jak najbardziej zalecany, to jednak nie każda kobieta oczekująca na poród, może sobie na niego pozwolić. Tutaj oczywiście ogromne znaczenie ma, wspomniana już wcześniej, konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę. Z treningów będą musiały zrezygnować panie spodziewające się co najmniej bliźniaków, zagrożone wcześniejszym porodem, z niewydolnością szyjki macicy, jak również mające przodujące łożysko. Ponadto zagrożenie stanowią nadciśnienie ciążowe, ciężka niedokrwistość, schorzenia serca, stan przedrzucawkowy, cukrzyca. Zawsze należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę swoje zdrowie oraz malucha, a dopiero później pozostanie w formie. Warto również zaznaczyć, że treningi w ciąży nie mają na celu zrzucania zbędnych kilogramów, ale wyłącznie utrzymanie dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej przyszłej mamy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz