Artykuł sponsorowany

Czujniki fotoelektryczne – jakie są ich rodzaje i zalety?

Czujniki fotoelektryczne – jakie są ich rodzaje i zalety?

Urządzenia, takie jak fotoelektryczne detektory ruchu, są niezbędne w różnego rodzaju zakładach oraz fabrykach, gdzie istnieje potrzeba ochrony osób i mienia. To właśnie dzięki czujnikom, ulokowanym w kilku miejscach w obrębie budynku i poza nim, osoby odpowiedzialne za ochronę i nadzór nad obiektem mogą odpowiednio wcześniej wykryć niepożądanych gości, szkodniki czy zakłócenia w obrębie linii produkcyjnych. Czym są czujniki fotoelektryczne i jakie mają podstawowe zalety? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czujniki o zróżnicowanej budowie

Innowacyjne detektory fotoelektryczne to urządzenia z zakresu automatyki przemysłowej, które emitują w określonej przestrzeni wiązkę światła laserowego lub podczerwieni z nadajnika do odbiornika. Każda anomalia, czyli przerwanie, odbicie albo rozproszenie strumieni światła, zostaje zarejestrowana, co z kolei powoduje uaktywnienie czujników, w których dochodzi do zmiany napięcia, oporności bądź natężenia prądu, w zależności od typu urządzenia. Obecnie na rynku dostępne są zróżnicowane modele czujników fotoelektrycznych, z których najpopularniejsze to:

czujnik odbiciowy, w którym nadajnik i odbiornik są umiejscowione w jednej, zwartej obudowie, a przerwany strumień światła jest odbijany od reflektora, metoda ta pozwala między innymi na tworzenie kurtyn świetlnych, na przykład w obrębie linii produkcyjnych,

czujnik refleksyjny – w tym wariancie odbiornik wraz z nadajnikiem są również scalone oraz ukierunkowane na reflektor, który stale odbija światło z emitera do detektora, co umożliwia rejestrację każdej, nawet najmniejszej anomalii,

czujnik typu bariera – w tym modelu emiter i detektor są od siebie niezależne, a czujnik uaktywnia się, gdy wiązka światła pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem zostanie przerwana, co ma szerokie zastosowanie w większych halach produkcyjnych oraz zakładach,

czujniki koloru i kontrastu – bazują na zmianach barw lub odcieni w obrębie jednego koloru, a każde takie odchylenie od normy jest rejestrowane i uaktywnia czujnik.

Zalety czujników fotoelektrycznych

Czujniki na podczerwień lub światło lasera działają niezależnie od oświetlenia danego obiektu, dlatego umożliwiają precyzyjną kontrolę nad procesem produkcji oraz bezpieczeństwem mienia oraz ludzi. Są to wysokiej klasy urządzenia, oferowane między innymi przez międzynarodowych dostawców, takich jak Grupa Baumer, specjalizująca się w projektowaniu, wytwarzaniu oraz sprzedaży czujników i aparatury kontrolno – pomiarowej na potrzeby przemysłu.

Detektory fotoelektryczne wyróżnia też trwałość tych urządzeń, dokładność pomiarów oraz opcja kontrolowania przestrzeni nawet do 50 metrów. Cały proces detekcji ruchu jest w pełni zautomatyzowany, co minimalizuje ryzyko jakichkolwiek zakłóceń w funkcjonowaniu zakładu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz