Artykuł sponsorowany

Częste błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej

Częste błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej

Kostka brukowa to popularny materiał wykorzystywany między innymi do pokrycia powierzchni podjazdów czy wykonania nawierzchni w ogrodzie. Ma liczne zalety, wśród których wymienić należy przede wszystkim estetyczny charakter oraz wytrzymałość na uszkodzenia czy czynniki atmosferyczne. Pełnię możliwości wykazuje jednak tylko jeśli jest poprawnie ułożona. Poznaj najczęściej popełniane błędy.

Zalety kostki brukowej

Kostka brukowa to materiał budowlany wykorzystywany do budowy podjazdów, ścieżek i alejek ogrodowych. Na rynku znajdziemy różne jej rodzaje i rozmiary, wśród których bez trudu odnajdziemy ten, który najlepiej będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom. Kostka brukowa produkowana jest z kamienia, betonu lub cegły klinkierowej, jednak niezależnie od wykorzystanego surowca cechuje się wysoką twardością oraz odpornością na ścieranie. Nawet niskie temperatury nie są dla niej zagrożeniem, kostka brukowa jest bowiem mrozoodporna. Dodatkowo nie nasiąka ona wodą, a sama budowa kostki ułatwia odprowadzanie wody z jej powierzchni podczas deszczu.

Nie możemy zapomnieć też o walorach estetycznych kostki brukowej. Dostępna w rozmaitych rozmiarach i kolorach będzie stanowić ozdobę podjazdu czy ogrodu. Możemy przy jej pomocy tworzyć na nawierzchni brukowej ciekawe wzory, które dodatkowo uatrakcyjnią otoczenie domu. Ponadto wielość typów i barw kostki brukowej pozwala dopasować je do każdej stylizacji.

Błędy przy układaniu

Jak wynika z tego, o czym pisaliśmy powyżej, kostka brukowa ma liczne atuty. Nie będziemy jednak w stanie się nimi cieszyć, jeśli w procesie jej układania popełnione zostaną błędy. Wbrew pozorom, budowa podjazdu czy ścieżek ogrodowych nie jest prosta i wymaga odpowiedniego przygotowania. Zadanie to powinniśmy powierzyć specjalistom, na przykład z firmy Twój Ogród, ale warto też znać najczęściej popełniane błędy. Część z nich bowiem popełniamy my, nie zaś wykonawcy.

  1. Brak projektu to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Zazwyczaj wynika on z chęci oszczędzenia. Tymczasem jest on niezbędny w sytuacji, gdy kostka ma być ułożona w określony wzór. Jeśli decydujemy się na wykonanie profesjonalnego projektu ogrodu, układ ścieżek wraz z potrzebnymi materiałami i instrukcjami dla firmy brukarskiej powinien być w nim zawarty.
  2. Brak odstępów między kostkami powodować będzie ich napieranie na siebie. W efekcie nawierzchnia brukowa będzie mniej odporna na zmiany kształtu wynikające z ze zmian temperatury czy obciążeń.
  3. Na funkcjonalność powierzchni pokrytej kostką brukową ma ustalenie poziomu. Powinna ona znajdować się nieco nad poziomem rabat kwiatowych lub równo z poziomem trawnika.
  4. Niewłaściwie zagęszczone podłoże. Podbudowa ma zadanie zapewnić stabilność terenu i dlatego jej wykonaniem powinni zajmować się fachowcy.
  5. Źle dobrana grubość kostki brukowej ma wpływ na wytrzymałość nawierzchni. Tu kryterium są obciążenia, jakim kostka będzie poddawana w trakcie użytkowania; innego rodzaju użyjemy w przypadku podjazdu dla samochodu dostawczego, a innego na wąskiej ścieżce ogrodowej.

Błędy te wynikają zazwyczaj z naszej niewiedzy, pośpiechu przy realizacji lub oszczędności. Tymczasem, warto poświęcić pracom brukarskim więcej uwagi i czas, a także zaangażować profesjonalistów, by móc cieszyć się efektami przez wiele lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz