Artykuł sponsorowany

Części zamienne nowe czy używane – co najlepiej wybrać?

Części zamienne nowe czy używane – co najlepiej wybrać?

Utrzymanie pojazdu w sprawności to obowiązek, który nigdy się nie kończy. W zależności też od sposobu użytkowania samochodu może generować większe lub mniejsze koszty. Często też awaria jednej części pociąga za sobą usterki w innych. Odwieczny dylemat kierowców dotyczy zakupu części nowych lub używanych. W tym artykule przedstawimy zalety i wady obu rozwiązań.

Nowe – gwarancja jakości

Stan techniczny samochodu wpływa na bezpieczeństwo jazdy. W związku z tym nie wolno nam bagatelizować nawet najmniejszej usterki. Inwestycja w dobre części samochodowe to jednocześnie inwestycja w bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. Z tego tez powodu nie warto na naprawie auta oszczędzać.

W zakresie nowych części mamy do wyboru oryginalne od producenta oraz zamienniki o zbliżonych parametrach. Te pierwsze są droższe, jednak dają nam gwarancję idealnego dopasowania do posiadanego modelu. Zamienniki oferowane przez hurtownię Adamo są tańsze, ale sprawdzają się równie dobrze, co oryginały. Nowe autoczęści oznaczają też dłuższą żywotność. To istotne, na przykład, jeśli zmieniamy koła – okres użytkowania kompletu opon to około dziesięciu lat od daty produkcji. Kupując nowe, mamy do wykorzystania cały ten czas.

Podobnie ze wszelkiego rodzaju wyposażeniem elektrycznym, które musi być dopasowane do modelu auta, czy innymi częściami narażonymi na szybką eksploatację. Ponadto, zakup nowych części wiąże się z otrzymaniem gwarancji od sklepu na wypadek awarii

Pozostaje jedynie kwestia, gdzie robić zakupy. Świetnym sposobem są sklepy internetowe. Oferują one niższe ceny niż warsztaty samochodowe, a przy tym tez prowadzą doradztwo w sprawie doboru części tak samo, jak sklepy stacjonarne. Nie ma też dużego ograniczenia co do zakresu oferty. Przez Internet kupimy zarówno układ hamulcowy, jak i sprzęgło, pedały, rozrząd czy też silnik.

Używane – niepotrzebne ryzyko

Źródłem części używanych są najczęściej samochody sprowadzone w celu ich uzyskania i sprzedania. Drugie to kierowcy pozbywający się niepotrzebnego sprzętu. W obu przypadkach mamy do czynienia z sytuacją, w której nie jesteśmy w stanie zweryfikować stanu technicznego części przed jej zakupieniem. Jeśli działa ona sprawnie – bardzo dobrze, udało nam się odsunąć naprawę usterki w czasie. Jeśli jednak już na początku widzimy ślady uszkodzenia, to narażamy siebie na dodatkowe koszty.

Tylko nieliczni sprzedawcy oferują gwarancję na używane części samochodowe. W tych przypadkach możemy mieć pewne zaufanie, że zakupiony produkt jest sprawny, ale to i tak niepotrzebne ryzyko. Pamiętajmy, że z jakiegoś powodu samochód, w którym się wcześniej znajdowały, przestał być właścicielowi potrzebny – zazwyczaj z powodu awarii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży