Artykuł sponsorowany

Czemu służy remineralizacja zębów?

Czemu służy remineralizacja zębów?

Szkliwo to swoista bariera ochronna dla zębów przed działaniem bakterii powodujących ubytki próchnicowe. Niestety na skutek niewłaściwej diety, wieku lub chorób może dojść do jego odwapnienia, a co za tym idzie między dolegliwości bólowych związanych z nadwrażliwością. Na szczęście proces można odwrócić poprzez zabieg remineralizacji w gabinecie stomatologicznym i poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Z czego wynika osłabienie szkliwa?

Choć szkliwo jest najtwardszą tkaną w ludzkim organizmie, to wiele substancji ma wpływ na jego demineralizację, czyli, innymi słowy, odwapnienie. W konsekwencji zęby stają się nadwrażliwe na ciepłe i zimne pokarmy, a ponadto miejsca ubytków są w znacznie większym stopniu narażone na działanie bakterii, a co za tym idzie, rozwój próchnicy. W zaawansowanym stadium osłabienia szkliwa może nawet dochodzić do kruszenia się koron. Demineralizacja jest spowodowana długotrwałym oddziaływaniem kwasów na skutek niewłaściwej diety czy też higieny jamy ustnej. W ten sposób pH w jamie ustnej spada, a wraz z nim odporność szkliwa na uszkodzenia. Do odwapnienia przyczynia się także podeszły wiek, choroby takie jak refluks żołądkowo-przełykowy czy bulimia, jak i nadmierne stosowanie środków wybielających.

Jak przebiega zabieg remineralizacji?

Jak łatwo można wywnioskować, to proces odwrotny do opisanej wyżej demineralizacji szkliwa. W ten sposób można zatrzymać postępujące ubytki, o ile nie są one w zbyt zaawansowanej fazie. W tym celu, między innymi w gabinecie stomatologicznym Steczko wykonuje się kilkuetapowe leczenie. W pierwszej kolejności konieczne jest usunięcie zalegającego kamienia nazębnego poprzez scalling lub piaskowanie. Dopiero na oczyszczone korony można nałożyć specjalny preparat, tak zwane szkliwo w płynie, które dostarcza przede wszystkim takich minerałów jak fluor oraz wapń. Tego rodzaju zabieg wykonuje się podczas jednej około półgodzinnej wizyty i najlepiej powtarzać go w zależności od potrzeby dwa do czterech razy w roku. Jest on szczególnie wskazany dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne, zmagających się z nadwrażliwością zębów, a także po ich wybielaniu.

Co wspomaga odbudowę szkliwa?

Przede wszystkim należy zachować odpowiednie zasady odżywiania się. Remineralizacja zębów wiąże się z koniecznością ograniczenia do minimum spożywanych węglowodanów, zwłaszcza tych pochodzących ze słodyczy czy słodkich napoi. Zamiast nich lepiej włączyć do jadłospisu produkty bogate w wapń, czyli jogurty naturalne czy biały ser. Istotną rolę odgrywa również zachowywanie przerw między posiłkami, co pozwala na unormowanie się poziomu pH w jamie ustnej. Bezwzględnie trzeba przestrzegać jej dokładnej higieny poprzez co najmniej dwuminutowe szczotkowanie, a także nitkowanie i stosowanie płynów do płukania. Nie można pominąć również czyszczenia języka, na którym wbrew pozorom osadza się najwięcej szkodliwych bakterii. Przestrzeganie tych dwóch podstawowych aspektów w połączeniu z zabiegiem w gabinecie stomatologicznym pozwoli na dłużej zachować zdrowy uśmiech.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz