Artykuł sponsorowany

Co zaliczamy do chemii obuwniczej?

Co zaliczamy do chemii obuwniczej?

Produkcja obuwia jest wieloetapowym procesem, do którego niezbędne są specjalistyczne maszyny oraz narzędzia. Techniki, jak i materiały dobiera się indywidualnie do danego rodzaju obuwia, jednak niezależenie od jego gatunku ważnym krokiem na każdym etapie produkcji są środki chemiczne. Zaliczamy do nich wszystkie produkty, które są odpowiedzialne sklejenie buta, nadanie mu właściwości oraz walorów estetycznych.  

Rodzaje klejów obuwniczych

Kiedy mowa o środkach chemicznych wykorzystywanych do produkcji obuwia, osoby niezwiązane z branżą zdecydowanie wskażą kleje. Producenci obuwia wiedzą, że produktów jest dużo więcej, jednak faktycznie kleje odgrywają tutaj znaczącą rolę. Środki te są niezbędne do trwałego i skutecznego połączenia ze sobą elementów buta. Rodzaje klejów wykorzystywane do produkcji przemysłowej to m.in. kleje polichloroprenowe, które zawierają w sobie dużą zawartość rozpuszczalnika i bazują na takich surowcach jak różnego rodzaju gumy czy żywice. Charakteryzuje się dużą siłą przylegania, wykorzystuje się go do ćwiekowania, wklejania wkładek, czy łączenia cholewek ze spodami obuwia.

Innym niezbędnym klejem przy produkcji obuwia jest klej poliuretanowy. Ten środek chemiczny jest elastyczny i wyróżnia go odporność na wilgoć, dzięki czemu chroni obuwie przed uszkodzeniami pod wpływem wody. Ważną rolę w procesie montażu obuwia odgrywają kleje pomocnicze lateksowe, dyspersyjne i inne oraz tzw. promotory adhezji (halogeny, środki czyszczące itp.) aktywnie wspomagające proces klejenia.

Środki rozdzielające

Środki rozdzielające to zaliczane do środków plastycznych substancje, wtryskiwane na powierzchnie form w postaci mgły, umożliwiające wyjmowanie z tych form podeszew PU. Ekspert z firmy LeiBrock tłumaczy:

Stosowane w przeszłości środki rozpuszczalnikowe są stopniowo wypierane przez środki dyspersyjne na bazie wody. Odpowiednio dobrane środki rozdzielające zapewniają wyjmowanym podeszwom odpowiedni wygląd np. matowy lub błyszczący.  

Jakie wyróżniamy środki wykańczające obuwie?

Kupując buty, oczekujemy od nich, aby były wygodne, solidnie wykonane, odporne na przemoczenie, a także, aby zapewniały stopie wentylację. Za nadanie im tych właściwości odpowiedzialne są środki chemiczne. Obuwie musi przejść impregnację, aby zyskać nieprzemakalność. Istnieją także preparaty antykujące, które nadaje się niektórym butom, aby je postarzyć. Oczywiście oprócz samych właściwości dla przyszłego właściciela ważna jest estetyka butów. Właśnie dlatego ostatnim etapem produkcji obuwia jest podniesienie ich walorów. Używana do tego chemia obuwnicza to dobrze wszystkim znane pasty, woski, kremy, a także apretury.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz