Co zabrać na jacht? Niezbędnik na łódce

Co zabrać na jacht? Niezbędnik na łódce

Planujesz żeglarską przygodę? Zastanawiasz się, jak spakować się na kilka dni na statku? Przestrzeń na jachcie nie jest tak duża jak w pokoju hotelowym, dlatego bagaż warto spakować rozsądnie. Pogoda na wodzie bywa kapryśna - musisz więc być gotowy zarówno na upalną, jak i chłodną pogodę. Zobacz nasze porady i dowiedz się, co zabrać na jacht.

Strony www Strony www

Miękka torba, w którą się spakujesz

W co spakować swój bagaż? Na pewno nie w walizkę! Na jachcie nie ma miejsca na walizki, w które zazwyczaj pakujemy się, kiedy planujemy nocleg w hotelu. Decydując się na jej zabranie, możesz zostać postawiony pod ścianą - albo będziesz spał z nią w koi, albo zostawisz pustą na przystani.

Swoje rzeczy najlepiej spakować w miękką torbę, która jest elastyczna. Dzięki temu zmieścisz ją w szafce lub jaskółce nad koją. Z dużej torby będziesz mógł wyjąć rzeczy do szafek, a samą torbę bez problemu złożyć i schować. Pod kojami znajdziesz bakisty - sporej wielkości schowki, w których możesz ją ulokować.

Ochrona przed słońcem

Okulary przeciwsłoneczne na jachcie są koniecznością! Jasne słońce odbite od wody, chromowanych i polerowanych części jachtów, białych żagli spowoduje, że bez okularów będziesz miał cały czas zmrużone oczy. 

Jeśli chcesz ćwiczyć prowadzenie jachtu, koniecznie weź ze sobą okulary sportowe ze specjalnym paskiem na szyi. Dzięki temu nie wpadną do wody, gdy aktywnie będziesz się poruszać.

Na statku pamiętaj też o kremie z wysokim filtrem - pływając prawie cały czas jesteś narażony na promieniowanie słoneczne. Łatwo w tym przypadku o poparzenie.

Przyda ci się również czapka. Zwróć uwagę na to, aby czapka dobrze przylegała do głowy lub zamocuj ją na sznureczku. Podczas żeglugi często niedopasowane do głowy czapki z daszkiem zwiewają z głów i lądują w wodzie.

Obuwie do chodzenia po jachcie i na brzeg

Pakując się na statek, pomyśl również o odpowiednim obuwiu. Buty do chodzenia po jachcie powinny mieć antypoślizgową podeszwę. Muszą być zamknięte, aby chronić palce przed zderzeniem z częściami takielunku. Nie mogą też zostawiać śladów.

Warto zainwestować w buty żeglarskie. Znajdziesz je w wielu sklepach sportowych. Zapomnij o japonkach! Chodzenie w nich po statku jest po prostu niebezpieczne.

Zabierz ze sobą również buty, w których będziesz chodzić po brzegu. Mogą to być tenisówki idealne do spacerów po mieście lub porządne buty trekkingowe, jeśli planujesz piesze wycieczki w trudnym terenie.

żeglowanie

Nieprzemakalna  i przeciwwiatrowa odzież

Na statku z pewnością przyda ci się wodoodporna i wiatroszczelna kurtka. Nie musi to być markowy, techniczny sztormiak żeglarski, ale warto zwrócić uwagę na to, czy ochroni cię od wiatru i czy ma odpowiednią membranę, która zapobiegnie przemoknięciu. Kurtka powinna mieć też wysoki kołnierz osłaniający szyję oraz kaptur! 

Wybierając kurtkę na jacht, najlepiej wybrać model zakrywający pośladki, który ma specjalnie wszyty wzmocniony materiał w miejscu, gdzie siadamy. Podczas żeglowania często siada się na burtach, szkoda moczyć spodnie i narażać się na przeziębienie.

Przydatną rzeczą na liście ekwipunku żeglarza są też spodnie sztormiakowe. Takie spodnie ochronią cię przed przemoczeniem spodni lub leginsów i zapewnią komfort w deszczową pogodę. Spodnie sztormiakowe są cienkie, zajmują mało miejsca w bagażu, a w razie pogorszenia pogody można je szybko założyć na dresy czy szorty. 

Elektronika inne dodatki

Na statku przyda ci się z pewnością latarka oraz podręczny scyzoryk. Upewnij się koniecznie, że masz ze sobą baterie. Przyda się również czołówka, która zapewnia światło bez konieczności trzymania jej w dłoni, dzięki czemu obie ręce możesz mieć wolne.

Nie zapomnij też o ładowarce do telefonu. Przydatny może się też okazać powerbank, który zapewnia kilkukrotną możliwość ładowania telefonu lub aparatu, nawet jeśli statek zatrzyma się na dziko, bez dostępu do prądu z przystani.

Chociaż latem pod pokładem jachtu bywa naprawdę gorąco, ciepły śpiwór nadal stanowi podstawę wyposażenia każdego żeglarza. Możesz wykorzystać go w roli okrycia w chłodniejszą noc i w formie posłania podczas nocnych ognisk palonych na brzegu.

Czego nie brać?

Na rejs nie musisz zabierać, ani kupować kamizelki ratunkowej. Podstawowe środki ratunkowe, takie jak kamizelki dla załogi, są na wyposażeniu każdego jachtu żaglowego. 

Jeśli chcesz zwiększyć swój komfort żeglugi w kamizelce, możesz zakupić własną kamizelkę, np. pneumatyczną. Kamizelki pneumatyczne dzięki swojej budowie pozwalają na duży komfort podczas ich używania. W formie złożonej zajmują mało miejsca, a po wpadnięciu do wody i "odpaleniu" dopiero możliwe jest zauważenie ich wyporności.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz