Artykuł sponsorowany

Co wchodzi w zakres usług pomocy drogowej?

Co wchodzi w zakres usług pomocy drogowej?

Wiele osób uważa, że pomoc drogowa ogranicza się wyłącznie do holowania uszkodzonych samochodów oraz transportu pojazdu lawetą. Tymczasem oferta pomocy drogowej jest bardzo szeroka, a niektórzy nie zdają sobie sprawy, że mogą z nich korzystać. Gdy więc samochód odmówi posłuszeństwa można liczyć na więcej, niż holowanie do najbliższego warsztatu. Jakie usługi oferuje przeciętna pomoc drogowa?

Pomoc drogowa

Pomoc drogowa zajmuje się świadczeniem pomocy, w sytuacjach, gdy dochodzi do wypadków i kolizji drogowych oraz, gdy popsuje się samochód i nie jest możliwe dalsze poruszanie się nim. W takich sytuacjach jest to jedyny sposób, żeby usunąć samochód i przetransportować na posesję lub do najbliższego warsztatu.

W dużej ilości przypadków mała awaria przyczynia się do tego, że samochód nie może ruszyć dalej. Większość usterek można jednak usunąć na miejscu postoju, przy pomocy kilku narzędzi i specjalistycznej wiedzy. Pomoc drogowa z usługą Assistance może zaoferować właśnie taką czynność. Zakres tej usługi to wymiana uszkodzonej opony, dowóz paliwa, wymiana akumulatora i inne drobne prace mechaniczne, które pracownik będzie w stanie wykonać przy pomocy podstawowych narzędzi. Przykładowo na miejscu postoju można doraźnie naprawić układ wydechowy – zespawać lub podwiązać go, aby móc bezpiecznie dojechać do miejsca docelowego. Pomoc drogowa świadczy także usługi awaryjnego otwierania drzwi, która będzie potrzebna w momencie, gdy ktoś przypadkowo zatrzaśnie kluczyki wewnątrz swojego samochodu.

Usługi transportowe przy użyciu lawety

Podstawowe narzędzie, które najbardziej kojarzy się z pomocą drogową, to niewątpliwie laweta. Ten specjalistyczny pojazd jest przystosowany do przewozu samochodów osobowych i dostawczych. Bardzo często laweta jest wyposażona w przyczepę, dzięki której na lawecie można przewozić nawet cztery samochody. Pomoc drogowa i holowanie na lawecie jest zazwyczaj możliwe na terenie całego kraju oraz na terenie Unii Europejskiej.

Jak mówi pracownik z pomocy drogowej Karol - Hol z Bydgoszczy : Najczęściej z usług transportowych przy użyciu lawety korzystają komisy samochodowe, ale po pomoc zgłaszają się także osoby prywatne, które na własną rękę kupują samochody używane. Z lawety korzystają również salony samochodowe oraz warsztaty, aby dostarczyć pojazdy do klienta lub lakierni.

Holowanie samochodów ciężarowych

Poza usługami transportowymi i drobnymi naprawami na drodze większość pomocy drogowych oferuje także autoholowanie samochodów ciężarowych. Tę usługę spotyka się jednak rzadziej ze względu na stopień zaawansowania. Z uwagi na to, że samochody tego typu charakteryzują się dużymi rozmiarami i ponadprzeciętną wagą, ich holowanie musi zostać przeprowadzone w ściśle określony sposób, przy pomocy tak zwanego sztywnego holu.

Pomoc drogowa powinna także dysponować odpowiednim holownikiem. Musi on posiadać odpowiednią moc, która wystarczy do bezpiecznego holowania uszkodzonej ciężarówki. Jeśli jednak w samochodzie ciężarowym została uszkodzona przednia oś, holowanie musi odbyć się przy użyciu tak zwanego motylka i podniesienia przedniej osi pojazdu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz