Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o wędlinach z dziczyzny?

Co warto wiedzieć o wędlinach z dziczyzny?

Mięsa i wędliny z dziczyzny ponownie wracają do jadłospisu Polaków. Nie tylko spotkać można zatem je na weselnych stołach wiejskich, czy w karczmach i restauracjach staropolskich, ale coraz częściej pojawiają się w ofercie sklepów wędliniarskich. Są to najczęściej delikatesy należące do producentów mięs i wędlin z dziczyzny, którzy dbają o to, by oferować klientom wyroby naturalne, ekologiczne, aromatyczne oraz tradycyjne. Dlaczego warto zatem spożywać kiełbasy z jelenia czy kabanosy z dzika? O tym dowiedzieć można się z dalszych części artykułu.

Sekrety produkcji wędlin z dziczyzny

Wędliny z dziczyzny są w Polsce coraz bardziej popularne, a tworzone są tylko przez certyfikowanych producentów, którzy mają w posiadaniu tradycyjne receptury tworzenia wyjątkowych wyrobów z dzika czy jelenia. Przykładem jest uznana marka TOŁŁOCZKO, która dba o to, by mięso pochodziło od najlepszych dostawców i spełniało wszystkie najbardziej restrykcyjne normy branży spożywczej. Każda partia dziczyzny jest przebadana zatem weterynaryjnie, a produkcja odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. Dzięki temu przygotowywane wędliny pozbawione są konserwantów, aromatyzerów, barwników, sztucznych uszlachetniaczy oraz innych nienaturalnych składników. Dziczyzna dostępna na rynku polskim w większości stanowi wyroby wędliniarskie premium, które są ekologiczne, zdrowe oraz oczywiście przepyszne.

Warto wiedzieć też, że ważnym sekretem tworzenia wyjątkowych kiełbas, szynek, kabanosów czy polędwic z jelenia i dzika, jest łączenie smaku mięsa z bukietami tradycyjnych ziół oraz przypraw. To one pomagają wydobywać niepowtarzalny aromat oraz smak dziczyzny, nadając jej dodatkowych walorów.

Jakie wyroby z dziczyzny można znaleźć w sklepach?

Producenci mięs i wędlin z dziczyzny tworzą różnego rodzaju wyroby. Wśród nich znaleźć można kabanosy z dzika i jelenia, kiełbasy z dzika i jelenia, pasztety z dziczyzny, schaby z dzika, różnego rodzaju kiełbasy pieczone oraz dojrzewające, udźce z jelenia, a także szynki, polędwice, parówki oraz comber.

Ciekawym delikatesem i przekąską na różne okazje jest też kiełbasa z dzika w słoiku, która tworzona jest w 100% z mięsa. Najlepsi producenci tworzą ją w proporcji 70% dziczyzny, 20% wieprzowiny oraz 10% boczku, a także z wyjątkowymi naturalnymi przyprawami, od soli peklowanej począwszy, na gorczycy, pieprzu, jałowcu oraz leśnych ziołach kończąc. Tego typu kiełbasa cieszy się coraz większym zainteresowaniem m.in. ze względu na wygodne opakowanie, w którym zaklęty jest niezwykły naturalny smak. Dzięki temu producenci mogą dostarczać ją w każdy zakątek Polski, zarówno do małych sklepów wędliniarskich, jak i do dużych hipermarketów. Niektóre manufaktury oferują również sprzedaż dziczyzny online – przykładem jest wspomniana już marka TOŁŁOCZKO.

Dziczyzna, czyli mięso bogate w składniki odżywcze

Powodów, dla których warto sięgać po dziczyznę, jest wiele. Nie tylko jest ona bowiem przepyszna, świetnie komponując się z warzywami czy serami, ale także stanowi ona bogactwo ważnych dla organizmu człowieka makro i mikroelementów. Jak podkreślają eksperci, technicy żywieniowi oraz sami producenci, mięso zwierzyny łownej pozbawione jest toksyn i substancji chemicznych, w tym antybiotyków, metali ciężkich czy hormonów wzrostu.

Ponadto wyroby wędliniarskie z dzika oraz jelenia zawierają dużo witaminy B, żelaza i innych składników mineralnych, przy niewielkiej zawartości tłuszczu. Można je spożywać bez obaw o cholesterol, a także uaktywnienie alergii pokarmowych. Dziczyznę z tego powodu chętnie spożywają osoby na prozdrowotnych dietach, w tym seniorzy. Wędliny z mięsa jelenia oraz dzika niemalże zawsze wypełniają też weselne stoły wiejskie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz