Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o transporcie niskopodwoziowym? Sprawdź ofertę usługową firmy Pol-Trans!

Co warto wiedzieć o transporcie niskopodwoziowym? Sprawdź ofertę usługową firmy Pol-Trans!

Transport oczywiście nie bez przyczyny uważany jest za najbardziej wymagającą branżę świata. Wielu trudności przysparza nie tylko konieczność dotrzymania terminów dostawy, ale nierzadko również sam typ przewożonego towaru. Mowa tutaj m.in. o maszynach budowlanych i rolniczych, a także o różnego rodzaju innym sprzęcie, którego gabaryty znacząco odstają od tego, co ogólnie przyjmuje się za normę. W takich przypadkach zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie transportu niskopodwoziowego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy stosuje się transport niskopodwoziowy?

W bardzo dużym uproszczeniu – transport niskopodwoziowy stosowany jest przede wszystkim wtedy, kiedy istnieje konieczność bezpiecznego dostarczenia tzw. towarów wielkogabarytowych. W zdecydowanej większości przypadków chodzi tutaj o ładunki szerokie oraz wysokie, których przewiezienie na konwencjonalnych przyczepach byłoby, albo zbyt skomplikowane, a co za tym idzie – kosztowne, albo wręcz niewykonalne – przynajmniej ze względów technicznych.

Transport niskopodwoziowy na szeroką skalę stosowany jest m.in. przy ładunkach niestabilnych i nietypowych. Mowa tutaj głównie o różnego rodzaju pojazdach budowlanych takich jak koparki, koparko-ładowarki i równiarki oraz maszynach rolniczych. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Port-Trans, ten rodzaj transportu często wykorzystywany jest również wtedy, kiedy do miejsca docelowego trzeba przewieźć elementy wyposażenia taboru kolejowego takie jak m.in. lokomotywy. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Transport niskopodwoziowy a dobór odpowiedniej przyczepy

Realizacja transportu niskopodwoziowego to odpowiedzialne zadanie, który wymaga nie tylko indywidualnego podejścia do każdego zlecenia, ale także wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Najważniejsza jest oczywiście naczepa o mocnej konstrukcji – wyposażona w wymagane oznaczenia, sprawne oświetlenie, a także w hydrauliczne najazdy, które umożliwiają sprawny i bezpieczny załadunek. Jak zaznaczają fachowy z Port-Trans, transport niskopodwoziowy realizowany jest obecnie głównie na naczepach typu semi lub tiefbett.

Pierwszy model sprawdza się w przypadku ładunków, które nie mieszczą się na standardowej naczepie, ale nie są zbyt duże i ciężkie. Natomiast tzw. tiefbetty stosuje się do masywniejszych i wyższych frachtów. Często mają one podłogę wykonaną ze stalowych belek pokrytych prowadnicami lub deskami. Taka budowa znacząco wzmacnia konstrukcję i skutecznie chroni ją przed zniszczeniem pokładu przy nierównomiernych obciążeniach. Warto również podkreślić, że transport ponadgabarytowy – w tym również ten niskopodwoziowy – wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Dlatego też jego organizację należy powierzyć jedynie doświadczonym specjalistom.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz