Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o testamentach? - oferta Kancelarii Notarialnej Hanny Zbrzeżnej-Cąkały i Kamili Kalińskiej

Co warto wiedzieć o testamentach? - oferta Kancelarii Notarialnej Hanny Zbrzeżnej-Cąkały i Kamili Kalińskiej

Testament wielu nam kojarzy się z nieco smutnymi sprawami związanymi z odejściem z tego świata, jednakże dobrze jest zabezpieczyć bliskich i krewnych oraz los swojego majątku na każdą okoliczność. W tym właśnie celu warto sporządzić testament, a najlepiej zrobić to z pomocą Kancelarii Notarialnej Hanny Zbrzeżnej-Cąkały i Kamili Kalińskiej. Co należy jeszcze wiedzieć na jego temat przed jego sporządzeniem? Dowiedz się więcej w poniższym artykule.

Charakterystyka testamentu

Testament to z prawnego punktu widzenia czynność podejmowana przez jednostkę, która dysponuje własnym majątkiem na wypadek śmierci. To dokument sporządzany wyłącznie jednostronnie, przy spełnieniu warunku, jakim jest zachowanie pełnej oraz jasności umysłu osoby spisującej testament. Musi ona również być pełnoprawnym obywatelem oraz dyspozytorem swojego majątku.

Testament nie może być także sporządzony przez pośrednika. Warto także pamiętać, iż testament to jedyny skuteczny i prawnie akceptowalny sposób, by zarządzić swoim majątkiem po śmierci.

Rodzaje testamentów

Rozróżniamy dwa następujące główne typy testamentów:

  • Testament notarialny – przybiera formę aktu notarialnego, spisanego przez notariusza, podyktowanego przez spadkodawcę, a następnie głośno odczytanego przez notariusza (to warunek konieczny, aby testament był ważny) i podpisanego przez spadkodawcę.

  • Testament holograficzny – jest to rodzaj testamentu spisanego własnoręcznie przez spadkodawcę. Niestety ten typ testamentu łatwo podważyć, ponieważ trzeba wykazać, iż spełnia on warunki, które obejmują pełną poczytalność i dobrowolność spadkodawcy w momencie spisywania testamentu. Musi on także być napisany odręcznie i podpisany.

Poza wyżej wymienionymi głównymi rodzajami istnieją jeszcze mniej popularne rodzaje testamentów takie jak: ustny, allograficzny, wojskowy i podróżny i dotyczą szczególnych okoliczności.

Kiedy testament jest nieważny?

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, spadkodawca w momencie spisywania testamentu musi być poczytalna i w pełni świadoma tego, co robi, a także w żadnym wypadku do niczego nie przymuszana, oraz dysponując pełną swobodą decydowania (np. spadkodawca nie może być ubezwłasnowolniony czy nieletni). Należy również zachować wszystkie wymagane procedury, o których wspomnieliśmy wcześniej, a które są przypisywane danemu rodzajowi testamentu.

Dlaczego warto sporządzić testament u notariusza

Tak, jak już nadmieniliśmy, testament holograficzny w przeciwieństwie do notarialnego, łatwo jest podważyć. Zyskamy więc większe poczucie bezpieczeństwa. Poza tym notariusz z Kancelaria Notarialna, Hanna Zbrzeżna-Cąkała, Kamila Kalińska pomoże nam dopilnować wszystkich spraw i procedur i dokona rzetelnych usług zgodnych z aktualnie obowiązującymi przepisami. 

Sprawdź ofertę Kancelarii Notarialnej Hanny Zbrzeżnej-Cąkały i Kamili Kalińskiej

Kancelaria Notarialna Hanna Zbrzeżna-Cąkała i Kamila Kalińska znajduje się w Warszawie, na Ursynowie, przy ulicy Dereniowej 2 lok. 97. Kancelaria oferuje pełen zakres usług notarialnych, takich jak sporządzanie umów, poświadczeń, testamentów i innych dokumentów o charakterze urzędowym. Firma działa na rynku od 1999 roku, a jej założycielką jest notariusz Hanna Zbrzeżna-Cąkała. W 2014 roku dołączyła do niej notariusz Kamila Kalińska. Kancelaria jest łatwo dostępna dla klientów zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz