Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o szkle bezpiecznym?

Co warto wiedzieć o szkle bezpiecznym?
Szkło to jeden z takich elementów, którym możemy w bardzo łatwy sposób zrobić sobie krzywdę, dlatego też w obecnych czasach przy budowie nie tylko domów, ale także i w galeriach handlowych bądź wiatach przystankowych możemy spotkać tak zwane szkło bezpieczne, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o szkle bezpiecznym.

Czym jest szkło bezpieczne?

Szkło bezpieczne jest to rodzaj konstrukcji, która podlega specjalnej obróbce hartowania bądź laminowania w celu zapewnienia nam jak największego bezpieczeństwa związanego z ewentualną próbą włamania bądź po prostu zranienia się, ponieważ szkło tego typu nie rozbija się na drobne kawałki tylko ulega częściowemu pęknięciu bądź stłuczeniu.

Rodzaje szkła bezpiecznego

Szyby ze szkła bezpiecznego wytwarza się w zasadzie na dwa sposoby, dlatego też wyróżnić tutaj możemy:

  • Szkło hartowane - Jest to szkło, które powstaje dzięki zastosowaniu wobec zwykłego szkła obróbki termicznej, czyli podgrzaniu go do temperatury sięgającej nawet 720 stopni Celsjusza oraz bardzo szybkim jego schłodzeniu, dzięki czemu zmienia się jego mikrostruktura i staje się ono dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz podczas rozbicia nie posiada ostrych elementów, które mogą nas zranić.
  • Szkło laminowane - Ten rodzaj szkła powstaje poprzez połączenie kilku tafli szkła zwykłego lub w celu zwiększenia jego wytrzymałości szkła hartowanego przy pomocy specjalnego spoiwa jakim najczęściej jest folia organiczna bądź żywica. Szkło laminowane cechuje to, iż po rozbiciu uszkodzone elementy nie rozkruszają się tylko pozostają utrzymane na łączącym je spoiwie, dzięki czemu nie musimy martwić się o skaleczenia.

Klasyfikacja oraz zastosowanie szkła bezpiecznego

Wśród szkła bezpiecznego wyróżnia się kilka jego klas, od których także zależy możliwe ich zastosowanie w związku, z czym wyróżnić tutaj można:

  • Klasa 01/02 - Szyby tej klasy skutecznie zabezpieczają przed zranieniem, a także nie rozbijają się przy niespodziewanym zatrzaśnięciu drzwi bądź okna spowodowanym na przykład przez przeciąg, dzięki czemu znajdą one zastosowanie zarówno w mieszkaniach jak i szkołach czy biurach.
  • Klasa P1/P2 - Są to szyby posiadające zarówno cechy chroniące nas przed zranieniem jak i średnie właściwości antywłamaniowe, co skutecznie utrudni przez pewien czas ewentualnemu sprawcy dostanie się do wnętrza obiektu. Tego rodzaju szyby stosuje się w hotelach, kioskach i sklepach nie posiadających towary o znacznej wartości a także w domach jednorodzinnych oraz halach sportowych.
  • Klasa P3/P4 - Tego typu szyby posiadają bardzo duże właściwości chroniące nas przed włamaniem, dlatego też stosowane są w sklepach z wartościowymi przedmiotami, willach czy aptekach.
  • Klasa P5/P6 - Posiadają nieco wyższe właściwości antywłamaniowe w porównaniu do klasy P3/P4
  • Klasa P7/P8 - Są to szyby wysoce odporne zarówno na włamania jak i działanie różnych czynników chemicznych i termicznych ze względu na to, że zbudowane są ze szkła hartowanego w połączeniu ze zbrojonym i antywłamaniowym.

Skąd wziąć szkło bezpieczne?

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w szyby utworzone ze szkła bezpiecznego zarówno do celów prywatnych jak i biznesowych, to warto w tym celu skontaktować się z firmą Myster Glass, której pracownicy specjalizują się w tworzeniu różnego rodzaju szyb szklanych w tym także i szkła bezpiecznego, a dzięki swojemu doświadczeniu pomogą nam wybrać odpowiednią jego klasę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz