Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o stali nierdzewnej i kwasoodpornej?

Co warto wiedzieć o stali nierdzewnej i kwasoodpornej?

Stal nierdzewna to szlachetny i bardzo trwały materiał. Czym się charakteryzuje? Czy stal nierdzewna może… zardzewieć? Jak różni się od niej stal kwasoodporna? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Trwała i szlachetna

Stal nierdzewna nie jest żadną nowością – wynaleziono ją już 100 lat temu, ale powszechnie stosuje się ja zaledwie od kilkunastu lat. Najczęściej stalowe elementy wykorzystywane są w budownictwie i w architekturze. Stale nierdzewne to stopy żelaza zawierające co najmniej 11% chromu. To właśnie chrom jest odpowiedzialny za właściwości antykorozyjne tej stali – dzięki jego domieszce wytwarza się powstrzymująca korozję warstwa powierzchniowa. Jest ona bardzo trwała – nawet po mechanicznym czy chemicznym uszkodzeniu stali natychmiast się odbudowuje, zachowując wyjątkowe właściwości tego materiału. Stal nierdzewna to jednocześnie materiał praktyczny i elegancki. Powstaje z niej wiele bardzo różnorodnych elementów, wykorzystywanych między innymi w nowoczesnych budynkach. Wyjątkową wytrzymałością cechuje się stal kwasoodporna – zawiera ona więcej chromu, a także domieszki manganu, tytanu i miedzi. Jest odporna na działanie kwasów słabszych niż kwas siarkowy. W hutnictwie stal kwasoodporną wykorzystuje się do produkcji nierdzewnych, walcowanych na gorąco rur bezszwowych, blach walcowanych na zimno i na gorąco oraz prętów walcowanych i kutych.

Tego unikaj!

Nazwa stali nierdzewnej może być myląca – czasami zdarza się, że na jej powierzchni pojawi się rdza – tego typu sytuacje wynikają z nieprzestrzegania zasad użytkowania tego materiału. Najgorszy wpływ na stal nierdzewną ma żelazo – do obróbki stali nierdzewnej nie można używać narzędzi, którymi wcześniej pracowano na stali czarnej. W ogóle należy unikać kontaktu tych dwóch materiałów – nie powinny mieć ze sobą styczności ani w transporcie, ani w magazynie, ani tym bardziej przy montażu. Wszystkie elementy ze stali nierdzewnej montuje się przy pomocy śrub, które również są z niej wykonane. Odbarwienia na stali nierdzewnej mogą się pojawić także w sytuacjach, w których zastosowano jej nieodpowiedni gatunek do pracy w szczególnych warunkach – np. w zanieczyszczonym powietrzu w centrum miasta. Zaszkodzić jej może też czyszczenie środkami zawierającymi chlor oraz niewłaściwa, mająca szczeliny, konstrukcja budynku. Warto pamiętać o tych zasadach. Właściwe użytkowanie stali nierdzewnej zapewnia jej niesamowitą trwałość.

Blachy i pręty

Elementy wykonane ze stali nierdzewnej mają wiele różnych zastosowań. Blachy, profile, pręty, kątowniki, rury, kolanka i wkłady kominkowe ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej można znaleźć w ofercie firmy Bego-Stal s.c. Wyroby hutnicze. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą elementów wykonanych ze stali kwasoodpornej oraz z aluminium. Znajdziemy tam solidnie wykonane wyroby hutnicze przeznaczone do różnych zastosowań.

Oceń artykuł (7)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz