Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o skórach bydlęcych z asortymentu Stanskór?

Co warto wiedzieć o skórach bydlęcych z asortymentu Stanskór?

Skórę bydlęcą od wieków wykorzystywano do tworzenia różnych przedmiotów. Używano jej wszędzie tam, gdzie materiał musiał być wytrzymały oraz cechować się dużą elastycznością. Przez długi czas stanowiła towar luksusowy ze względu na swoje liczne walory, m.in. miękkość czy znaczną plastyczność, pozwalającą na barwienie i tłoczenie faktur. Z racji, iż zalety skór cenione są do dziś, wiele firm jak np. Stanskór kontynuuje tradycję handlu tymi produktami.

Metody garbowania skór bydlęcych

Garbowanie to proces czyniący surową skórę zdatną do użytkowania. Procedura ta nie tylko zabezpiecza materiał przed naturalnym rozkładem, ale również zmienia właściwości włókien, sprawiając, że staje się on bardziej termoodporny. Wyróżniane są cztery podstawowe metody garbowania. W garbowaniu tłuszczowym, będącym jedną z najstarszych metod, jako garbnika używa się tłuszczu zwierzęcego, oleju bądź tranu, który to jest szczególnie wykorzystywany do tworzenia skór zamszowych. Często stosowaną technikę, stanowi garbowanie roślinne. Polega ono na poddawaniu skór bydlęcych działaniu aktywnych substancji zasadowych znajdujących się w liściach czy korze niektórych drzew np. dębu bądź świerku. Powszechnym rozwiązaniem jest również garbowanie chromowe przy użyciu środków chemicznych, a także garbowanie syntetyczne preparatami otrzymywanymi m.in. ze związków fenolowych i formaldehydów.

Na czym polega wyprawianie skór bydlęcych?

Zdjęta skóra jest surowcem, z którego po procesie wyprawiania powstaje finalny produkt. Wieloetapową procedurę rozpoczyna schładzanie surowej dermy, która jest następnie moczona, by wstępnie przygotować ją do garbowania. Następny krok polega na zanurzeniu w roztworze zawierającym siarkę, co likwiduje owłosienie. Kolejną niezbędną czynnością jest żyłowanie, usuwające niepożądane elementy oraz wszelkiego typu zanieczyszczenia. Później rozdzielane są warstwy skóry, skutkiem czego powstaje tzw. dwoina — górną warstwę określa się dwoiną licową, dolną zaś dwoiną mizdrową. Obie powłoki poddaje się peklowaniu, które bezpośrednio poprzedza garbowanie. Skóry bydlęce, po etapie łączenia z garbnikami, muszą przejść eliminującą powstałe kwasy neutralizację. Następnie odsącza się dermę z cieczy i kontroluje jej jakość. Produkt przechodzi przez niwelujące wszelkie nierówności walcowanie, a potem jest suszony i zmiękczany. Tak przygotowaną skórę można barwić, woskować bądź wytłaczać, w konsekwencji czego powstaje towar, którym firmy takie jak Stanskór prowadzą handel.

Gotowe skóry bydlęce są surowcem, z którego wytwarza się luksusową galanterię, tapicerstwo samochodowe czy osprzęt jeździecki. Warto zadbać, by materiał pochodził ze sprawdzonego źródła, w celu zapewnienia wysokiej jakości produktom z niego powstałym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz