Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o rozliczaniu podatku z Niemiec?

Co warto wiedzieć o rozliczaniu podatku z Niemiec?

Niemcy to nadal bardzo popularny kierunek, jeśli chodzi o pracę za granicą. Nowe osoby, które od niedawna pracują za naszą zachodnią granicą, nie zawsze potrafią sobie poradzić z rozliczaniem podatków uzyskanych w Niemczech. Zatem jak rozliczać się z podatku za pracę u naszych sąsiadów i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Rozliczenie podatku z Niemiec – co jest potrzebne?

Na początku warto wspomnieć, że w przypadku, gdy nie występują szczególne okoliczności, zeznanie podatkowe można składać do 4 lat wstecz. Do rozliczenia podatku niezbędne są oczywiście odpowiednie dokumenty. Niemieckim odpowiednikiem naszego PIT-11 jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung i powinniśmy go otrzymać od naszego pracodawcy najpóźniej do dnia 28 lutego następnego roku. Aczkolwiek istnieje pewien wyjątek, a mianowicie chodzi o pracowników, których podatek dochodowy odprowadzany jest ryczałtowo. Wtedy pracodawca nie ma obowiązku wystawiania wspomnianego dokumentu.

Jak informuje specjalista w tej branży z Centrum podatku niemieckiego z Przemyśla w województwie podkarpackim, kolejną ważną kwestię stanowi to, by przed niemieckim urzędem skarbowym przedstawić wszelkie uzyskane dochody i otrzymane świadczenia. W przypadku, gdy ktoś przez pewien czas pozostawał bezrobotny i pobierał zasiłek, wówczas w zeznaniu podatkowych musi to zaznaczyć. W Niemczech to bardzo ważne, ponieważ większość osób niepracujących pobiera rozmaite świadczenia lub zapomogi. Należy pamiętać, że w danym roku mamy przerwy w zatrudnieniu, to niemiecki urząd skarbowy może pytać się, co robiliśmy w czasie, gdy nie mieliśmy stałej pracy.

Skąd w Niemczech bierze się zwrot podatku?

Mimo że kwota wolna od podatku nieustannie rośnie, a jednocześnie stopniowo dochodzi do zniesienia podatku solidarnościowego w Niemczech, czyli Solidaritatszuschlag, co roku otrzymujemy informacje, że niemiecki budżet zasilany jest coraz większą kwotą z podatków. W tej sprawie warto dowiedzieć się, skąd biorą się zwroty podatków. Prawo podatkowe obowiązujące za naszą zachodnią granicą umożliwia swoim podatnikom różne formy odpisów i ulg podatkowych, a także, co zostało wspomniane, kwota wolna od podatku jest wysoka. W 2019 roku wynosiła ona 9168 euro. Oczywiście podatnicy mają prawo do wspólnego rozliczania się wraz z mężem lub żoną. Wtedy kwota wolna od podatku była dwukrotnie wyższa i wynosiła 18336 euro, a w bieżącym roku została podniesiona o kolejne 240 euro. Należy jednak podkreślić, zaliczka na podatek jest potrącana, aczkolwiek po rozliczeniu w kolejnym roku można ją odzyskać.

Jakie odliczenia podatkowe istnieją w Niemczech?

W niemieckim zeznaniu podatkowym, czyli Einkommensteuererklarung, mamy możliwość uwzględniania rozmaitych kosztów podatkowych. Do najbardziej istotnych, które pozwalają uzyskać największe zwroty podatku, zaliczają się:

  • koszty leczenia,
  • koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa ze względu na pracę,
  • koszty związane z dodatkowymi ubezpieczeniami,
  • koszty dojazdu do miejsca pracy,
  • koszty kursów i szkoleń zawodowych.
Opracowanie:
Przemyśl, Barska 15
tel. 16 675 01 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać