Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o rodzajach obróbki skrawaniem?

Co warto wiedzieć o rodzajach obróbki skrawaniem?
Jeżeli chodzi o komponenty różnego rodzaju maszyn i urządzeń, to podstawową metodą ich wytwarzania jest obróbka skrawaniem. Cały proces polega na nadawaniu konkretnemu elementowi opisanego w założeniach projektowych kształtu, wymiaru czy nawet odpowiedniego stopnia chropowatości powierzchni. Ze względu na uniwersalność wykorzystania wyróżnia się kilka głównych rodzajów tego procesu technologicznego. O których z nich mowa?

Podział obróbki skrawaniem


Na samym wstępie warto wspomnieć o obróbce ściernej, która polega na usunięciu warstwy materiału przy wykorzystaniu narzędzi wyposażonych w ziarna o odpowiedniej grubości. Im ich gradacja jest mniejsza, tym z precyzyjniejszą obróbką mamy do czynienia. Profesjonaliści bardzo często wykorzystują również obróbkę wiórową. W tym przypadku największą rolę w całym procesie odgrywają ostrza o ściśle określonym kształcie i zdefiniowanej geometrii. Specjalistycznie zaprojektowane noże tokarskie pozbywają się nadmiaru metalu, który następnie przyjmuje postać wiórów.

Proces ten obejmuje takie wykonywanie takich praz jak m.in. toczenie, wiercenie, frezowanie, dłutowanie oraz gwintowanie. Istotnym elementem wielu maszyn i urządzeń są koła zębate. Do ich wyprodukowania stosuje się obróbkę obwiedniową, w której zarys obrabianego przedmiotu jest obwiednią kolejnych krawędzi narzędzia. W wielu wyspecjalizowanych zakładach jedną z usług jest także wykonanie obróbki ubytkowej, do której zalicza się skrawanie oraz obróbkę erozyjną. Co jeszcze warto wiedzieć?

Gdzie wykonać obróbkę?


Obróbka skrawaniem w wydaniu profesjonalnym wymaga przede wszystkim rozbudowanego zaplecza technicznego. W zależności od rodzaju elementu, jaki się wytwarza, potrzebne mogą być narzędzia takie jak tokarki, wiertarki, frezarki oraz wytaczarki. W parku maszynowym nie powinno zabraknąć również przecinarek, strugarek oraz szlifierek. Samodzielne wyposażenie warsztatu w tego typu sprzęt, w szczególności wtedy, gdy mówimy o sterowanych komputerowo maszynach CNC, wiąże się z potężnymi kosztami. Na takie wydatki nie może pozwolić sobie wielu przedsiębiorców.

Jak zatem rozwiązać ten problem? Zdecydowanie najrozsądniejszą pod kątem ekonomicznym decyzją jest powierzenie obróbki specjalistom z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego należącego do Andrzeja Sawickiego. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na indywidualne podejście i atrakcyjne ceny. Oczywiście prawdą jest, że tego typu zakładu nastawiają się głównie na produkcję wielonakładową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu usług skorzystali klienci indywidualni, którzy mają do wykonania jedynie kilka elementów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz