Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego?

Co warto wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego?

Choć zawód operatora wózka widłowego jest powszechnie znany, niewiele osób wie, z czym się on tak naprawdę wiąże. Często pojawiają się pytania, na czym dokładnie polega praca, jak zdobyć wymagane kwalifikacje i doświadczenie oraz, co wydaje się najbardziej istotne, jakie są średnie zarobki. O czym warto wiedzieć, decydując się na pracę w charakterze operatora wózka widłowego i z jakimi obowiązkami się ona wiąże?

Przed rozpoczęciem pracy…

Zanim będziemy mogli postawić pierwsze kroki w nowej pracy, należy zadbać o uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Wyróżnia się dwa rodzaje uprawnień zezwalających na obsługę wózków widłowych:

  • uprawnienia zakładowe – uprawnienia tego rodzaju wydawane są przez zakład pracy, w którym pracuje operator wózka widłowego, w konsekwencji ukończenia przez niego szkoleń wewnętrznych; respektowane są jednak wyłącznie na terenie zakładu, który je wydał i nie są uznawane poza nim,

  • uprawnienia UDT – tego typu uprawnienia respektowane są w Polsce oraz w Unii Europejskiej i wydawane są dożywotnio przez Urząd Dozoru Technicznego; ich zdobycie wiąże się ze zdaniem egzaminu państwowego.

Jak podkreślają specjaliści z serwisu wózków widłowych Pro-Lift, idealny kandydat na operatora tego rodzaju pojazdu powinien cechować się dużą odpornością na stres, zdolnością szybkiego reagowania oraz umiejętnościami manualnymi. Mile widziana jest również podstawowa wiedza techniczna w celu samodzielnego dokonania ewentualnych niewielkich napraw oraz oceny stanu technicznego wózka widłowego.

Główne obowiązki operatora wózka widłowego

Do głównych obowiązków operatora wózków widłowych zaliczają się przede wszystkim:

  • transport ładunków,

  • załadunek oraz rozładunek towarów przy użyciu wózka,

  • drobne prace magazynowe,

  • regularne sprawdzanie stanu technicznego nowych i używanych wózków widłowych,

  • naprawa drobnych usterek (np. uzupełnianie poziomu oleju, wymiana butli gazowej); w przypadku konieczności wykonania poważniejszej naprawy wózka widłowego konieczne będzie wezwanie odpowiedniego serwisu,

  • uzupełnianie dziennika konserwacji i księgi rewizyjnej wózka.

Kwestia wynagrodzenia uzależniona jest od wielu czynników, takich jak wielkość przedsiębiorstwa i jej kapitału oraz rodzaju branży. Przyjęło się twierdzić, iż w tym aspekcie najlepiej pozwala zarobić branża motoryzacyjna oraz elektromaszynowa. Nie jest to jednak reguła, gdyż również w innych branżach operatorzy wózków widłowych mogą liczyć na przyzwoite pieniądze, przekraczające często kwotę 3500 zł brutto (nie wliczając w to rozmaitych premii i bonusów).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz