Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o odrobaczaniu psa? - Gabinet Magdaleny Wieczorek-Rączka

Co warto wiedzieć o odrobaczaniu psa? - Gabinet Magdaleny Wieczorek-Rączka

Zarówno szczepienia, jak i odrobaczanie psa zaliczane jest do najważniejszych zabiegów, które należy wykonywać systematycznie. Pozbycie się pasożytów z organizmu naszego pupila jest niezwykle ważne dla jego zdrowia. W tym artykule dowiemy się, dlaczego odrobaczanie psa jest tak istotne oraz jakie są najczęstsze objawy zarobaczenia. Zapraszamy do lektury!

Co może świadczyć o zarobaczeniu psa?

Gdy nasz pupil zmienił zachowanie i stał się apatyczny, osowiały, smutny, ciągle śpi, wymiotuje i ma biegunkę, to zdecydowanie powinniśmy zabrać go do poradni weterynaryjnej, np. Gabinetu Weterynaryjnego Magdaleny Wieczorek-Rączka. Istotnym sygnałem mogącym świadczyć o tym, że nasz pies jest zarobaczony, jest także sytuacja, w której zwierzak dziwnie kaszle, gryzie się po grzbiecie oraz szoruje pupą o podłoże (jest to tzw. saneczkowanie).

Z kolei u szczeniąt bardzo charakterystycznym objawem występowania pasożytów jest piszczenie. Robaki powodują u zwierzaka silne bóle brzucha.

Dlaczego regularne odrobaczanie psa jest tak ważne?

Psa pasjonują wszelkie podejrzane zapachy, takie jak odchody zwierząt, pozostałości jedzenia, śmieci, obsikane drzewa i krzaki. Niestety świat psich zapachów jest pełen pasożytów. Robaki przebywające w układzie pokarmowym i wydalniczym zwierzaka mają bardzo zły wpływ na jego kondycję i stan zdrowia. Pasożyty pożywiają się związkami potrzebnymi psu do prawidłowego rozwoju oraz normalnego funkcjonowania.

Nasz czworonożny przyjaciel pozbawiony podstawowych składników pokarmowych, źle się rozwija oraz zapada na różne choroby. Układ odpornościowy psa jest osłabiony i nie może pełnić swojej roli. W efekcie zwierzak nie czuje się dobrze i zaczyna chorować. Dlatego tak ważną rolę odgrywa odrobaczanie naszego pupila.

Co więcej, pasożyty mogą być szczególnie niebezpieczne dla szczenięcia bądź psa w podeszłym wieku, a także osłabionego chorobą.

Jak często odrobaczać psa?

Kontaktu z pasożytami nie uniknie nawet bardzo zadbany pies. Zwierzak bardzo łatwo może zarazić się robakami podczas spaceru czy zabawą z innym czworonogiem. Jak często zatem odrobaczać naszego pupila? Do pierwszego roku życia szczeniaka powinno poddawać się tej czynności raz w miesiącu. Z kolei w przypadku starszych zwierzaków dużo zależy od ich stanu zdrowia, a także stylu życia. Częściej odrobacza się bowiem psy, które mają stały kontakt z innymi osobnikami oraz spędzają dużo czasu na dworze, czy jeżdżą na wystawy i zawody. W tej kwestii najlepiej jest poradzić się weterynarza.

Opracowanie:
Włocławek, Chłodna 28
tel. 54 413 88 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz