Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o odbiorze instalacji elektrycznej?

Co warto wiedzieć o odbiorze instalacji elektrycznej?

Odbiór instalacji elektrycznej, czyli jej kontrola to działanie, które należy przeprowadzić po stworzeniu nowej sieci w budynku. Dotyczy to zarówno dużych obiektów, jak i tych najmniejszych. Odbiór bezsprzecznie trzeba zatem wykonać niezależnie od powierzchni, kubatury, przeznaczenia czy rodzaju budynku. Sprawdzenie poprawności działania instalacji elektrycznej jest też istotne po jej konserwacji, przebudowie czy naprawie. Co jeszcze warto wiedzieć o odbiorach instalacji elektrycznych?

Na czym polega odbiór instalacji elektrycznej?

Przy odbiorze instalacji elektrycznej ważne jest zarówno wykonanie właściwych działań pomiarowych, jak i zachowanie wszystkich procedur administracyjnych. Firma podejmująca się tego zadania musi bowiem przygotować specjalną dokumentację z odbioru, a także jest zobowiązana do stworzenia listy kontrolnej. Całość zawarta jest w stosownym protokole, który przekazywany jest inwestorowi czy też kierownikowi budowy, a niekiedy również odpowiednim organom kontrolnym. Co zaś z działaniami mierniczymi?

Przy odbiorze instalacji elektrycznej ważne jest sprawdzenie wszystkich elementów stworzonej sieci. Elektryk weryfikuje zatem:

  • poprawność liniową instalacji,
  • sposób ułożenia przewodów,
  • opisy bezpieczników i ich parametry,
  • rodzaje i materiał przewodów,
  • lokalizację skrzynki elektrycznej,
  • wszystkie ścieżki przewodów w ścianach,
  • zgodność liczby punktów elektrycznych ze schematem i projektem,
  • zgodność z projektem lokalizacji punktów elektrycznych i łączników,
  • zgodność wysokości poszczególnych punktów elektrycznych,
  • rodzaje i poziomy zabezpieczeń IP w poszczególnych gniazdkach elektrycznych.

Kto wykonuje odbiory instalacji elektrycznych?

Każdy inwestor budujący dom, hotel, biurowiec, sklep czy nawet obiekt gospodarczy zasilony w energię elektryczną powinien zdawać sobie sprawę z tego, iż odbiór elektryczny ważny jest dla bezpieczeństwa i energooszczędności eksploatacji budynku. Ważne jest zatem to, by współpracować z dobrą pracownią elektroinstalatorską, która dokładnie wykona powierzone zadanie. Na to liczyć można we współpracy z zespołem Macieja Marszałka, który prowadzi firmę M SPAW. Przeprowadziła ona bardzo wiele inwestycji dotyczących odbiorów instalacji elektrycznych. Czy jednak tylko doświadczenie się liczy przy sprawdzaniu poprawności wykonania wewnętrznej sieci przesyłającej prąd?

Wedle litery prawa obecnie przeglądy elektryczne, w tym odbiory instalacji elektrycznych mogą wykonywać tylko elektrycy z uprawieniami SEP w grupie kwalifikacyjnej G1. Tacy specjaliści mają zezwolenia na prowadzenie usług m.in. w zakresie tworzenia, naprawiania, konserwowania i odbiorów:

  • urządzeń prądotwórczych przyłączonych do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego,
  • urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych o napięciu nie wyższym niż 1 kv,
  • urządzeń, instalacji i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kv.

Protokół obioru instalacji elektrycznej i świadectwa jakości

Inwestorzy pamiętać muszą, że po wykonanych odbiorach instalacji elektrycznej pracownia elektroinstalatorska jest zobowiązana do przekazania protokołu badania instalacji. Ważne jest też zbieranie tzw. świadectwa jakości. Czym one są? To specjalne dokumenty, które wydawane są przez producentów materiałów i urządzeń elektrycznych. Stanowią je certyfikaty jakościowe, deklaracje własności użytkowych czy deklaracje zgodności. Dokumenty te ważne są m.in. dla ubezpieczycieli, potencjalnych nabywców nieruchomości, a także dla elektryków naprawiających sieci wewnętrzne.

Inwestorzy powinni wiedzieć też, że nie każda pracownia elektroinstalatorska i nie każdy elektryk może przeprowadzić odbiór instalacji elektrycznych. Jak tłumaczy specjalista Sławomir Pochowski, nie tylko ważne jest zlecenie tego zadania doświadczonemu fachowcowi, ale przede wszystkim temu, który posiada niezbędne uprawnienia.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz