Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o maltańczykach?

Co warto wiedzieć o maltańczykach?

Małe jest piękne - to powiedzenie znakomicie pasuje do maltańczyków - rasowych piesków, które podbijają serca dzieci i dorosłych. Maltańczyk jest niewielkim pieskiem o jedwabistej, białej sierści i niezwykle radosnym usposobieniu. Lubi ruch, zabawy, chętnie się uczy i jest przy tym inteligentny, mądry i łagodny. Jest znakomitym kompanem, wymaga jednak towarzystwa człowieka i jego uwagi. Co jeszcze warto wiedzieć o tych uroczych zwierzakach?

Wygląd zewnętrzny

Już sam wygląd maltańczyka sprawia, że na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Maltańczyki są niewielkich rozmiarów - ich waga nie przekracza czterech kilogramów, a wysokość w kłębie liczy zwykle 21-25 cm. Ich cechą charakterystyczną jest jedwabista, lśniąca, biała sierść, która wymaga systematycznej pielęgnacji. Co ciekawe, te pieski prawie w ogóle nie linieją.

Usposobienie

Rasowe maltańczyki są znane z niezwykle radosnego usposobienia - swojemu właścicielowi są w stanie zapewnić dużą dawkę pozytywnej energii. Są przyjazne i mają łagodne usposobienie, choć osoby obce mogą na początku traktować z dystansem, stopniowo się oswajając. Maltańczyki są przy tym inteligentne, mądre, chętne do nauki i zabawy. Cechują się również dużą wrażliwością, dlatego nie należy podnosić na nie głosu.

Dieta i choroby

Szczeniaki maltańczyk zwykle mają duży apetyt, lecz przekarmianie może się skończyć niebezpieczną dla nich otyłością. Dodatkowe, zbędne kilogramy wiążą się z ryzykiem wystąpienia cukrzycy, problemów ze stawami i sercem. Właściciele maltańczyków powinni je regularnie ważyć, aby w przypadku nadwagi, móc odpowiednio szybko zareagować. Dieta tej rasy powinna zawierać dużo mięsa, bez względu, czy jest to karma sucha czy mokra. Dobrej jakości pokarm zapewni zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze, co się przełoży na dobre zdrowie i piękny wygląd sierści.

Pielęgnacja

W przypadku maltańczyków, kluczowa jest pielęgnacja sierści. Długa, zwisająca sierść sprawia, że łatwo mogą w nią się wplątać liście, małe gałązki lub inne zanieczyszczenia. Maltańczyki wymagają codziennego szczotkowania. Jeśli właściciel to zaniedba, szybko pojawią się kołtuny, które mogą powodować zapalenia skóry lub grzybicę.

Hodowla maltańczyków

Pieski najlepiej kupować od zrzeszonego hodowcy, np. Iwona Kurpas Domowa Hodowla Tockania FCI. To daje nam gwarancję, że hodowca odpowiednio zaopiekował się szczenięciem, zadbał o jego zdrowie i wstępnie przygotował do obecności w nowym domku. Kupując maltańczyki u pani Iwony, klient może liczyć na metrykę ZKwP, książeczkę zdrowia oraz wyprawkę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz