Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o kryciu dachów?

Co warto wiedzieć o kryciu dachów?

Każdy z nas chce mieszkać w domu, który posiada solidnie wykonany dach ze względu na to, że ochroni on nas przed różnymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak chociażby deszcz dlatego też warto wiedzieć jakie materiały używane są do krycia dachów oraz oczywiście kto wykonuje takie usługi. Podpowiadamy zatem co warto wiedzieć o kryciu dachów.

Kto zajmuje się kryciem dachów?

Krycie dachu to rodzaj usługi, którą wykonuje osoba odpowiednio wyszkolona, czyli dekarz. Profesjonalny dekarz powinien ukończyć szkołę zawodową, technikum lub posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu zawodowego na tym właśnie kierunku, zaś do jego obowiązków poza samym pokrywaniem dachu należeć będzie również jego renowacja, zabezpieczenie i montaż rynien odprowadzających wodę.

Cechy profesjonalnego dekarza

Osoba pracująca na stanowisku dekarza przede wszystkim powinna posiadać aktualne badania wysokościowe, a także przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanych z tym zawodem. Oprócz tego dekarz bądź firma dekarska musi być wyposażona w niezbędne narzędzia umożliwiające pokrywanie dachu, takimi jak na przykład młotek, miara czy wiertarka oraz oczywiście wciągarka do transportu materiałów i ewentualnie rusztowanie. Sprawność fizyczna to kolejna cecha, którą powinien posiadać dekarz, ponieważ często znajduje się on w dość nietypowych pozycjach podczas pracy na dachu. Firmą zatrudniającą takich właśnie pracowników jest Dekarstwo-Ciesielstwo należąca do Mateusza Madeja.

Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycia dachowe dostępne na rynku są wykonane naprawdę z różnych materiałów, a wyróżnić wśród nich możemy między innymi takie, jak:

  • Papa termozgrzewalna - Jest to pokrycie dachowe wytworzone z połączenia osnowy welonu szklanego i asfaltu przemysłowego, a cechuje je bardzo duża wytrzymałość oraz elastyczność.
  • Dachówka ceramiczna - Jedno z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych wytwarzane, dzięki procesowi wypalania gliny a jego niewątpliwą zaletą jest to, iż jest to rozwiązanie pro-ekologiczne, a także są one odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne i dostępne w naprawdę szerokiej gamie kolorystycznej.
  • Dachówka betonowa - Są lżejsze oraz mniej wytrzymałe od dachówek ceramicznych, a wytwarza się je z mieszanki piasku i cementu.
  • Dachówka bitumiczna - Jest to rodzaj pokrycia, który tak samo jak w przypadku papy termozgrzewalnej wytwarzany jest przy pomocy materiałów z mieszanki asfaltowej i włókna szklanego, a ich cechą charakterystyczną jest odporność na działanie ognia, wilgoci oraz wysokiej i niskiej temperatury.
  • Blachodachówka - Jak sama nazwa wskazuje, jest to pokrycie dachowe wytwarzane z metalu takiego jak stal ocynkowana czy aluminium, dzięki czemu posiada ono właściwości antykorozyjne, a także wszelkie uszkodzenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Jednym z rodzajów blachodachówki jest tak zwana blacha trapezowa.

Poza wyżej wymienionymi pokryciami dachowymi możemy wyróżnić także takie, które wytwarzane są z tworzyw sztucznych takich jak poliwęglan oraz z tworzywa naturalnego jakim jest drzewo ( powstaje wtedy tak zwany gont drewniany).

O czym jeszcze należy pamiętać zatrudniając ekipę dekarską?

 Poza samym doświadczeniem dekarzy oraz narzędziami, jakimi dysponują warto także pamiętać o podpisaniu umowy z firmą, a także o tym, aby posiadała ona ubezpieczenie na wypadek jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń związanych ze szkodami wyrządzonymi przez jej pracowników, dzięki czemu nie będziemy narażeni na ponoszenie dodatkowych kosztów z tym związanych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz