Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o kontroli dywanowej sieci gazociągowej?

Co warto wiedzieć o kontroli dywanowej sieci gazociągowej?
Konsekwencje wynikające z ewentualnego rozszczelnienia się elementów instalacji gazociągowej mogą być absolutnie druzgocące. Dlatego też coraz częściej do wykonania specjalistycznych pomiarów wykorzystuje się zdobycze najnowszej technologii. Doskonały przykład stanowią tutaj urządzenia przeznaczone do tzw. kontroli dywanowej, których wykorzystanie niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Kontrola dywanowa, czyli co?


W przypadku domów jednorodzinnych czy też nawet bloków mieszkalnych sprawdzenie szczelności instalacji gazowej nie stanowi dla doświadczonych fachowców specjalnie trudnego wyzwania. Chodzi oczywiście o to, że kontroli poddawany jest stosunkowo niewielki obszar, dzięki czemu przy wykorzystaniu podstawowej aparatury, zlecenie da się wykonać bardzo sprawnie. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku sieci gazociągowych przebiegających pod ulicami, chodnikami czy trawnikami zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Tutaj gazownicy spotykają się z wieloma trudnościami.

Pierwszą z nich jest oczywiście rozległość gazociągu. Konieczność sprawdzenia szczelności instalacji ciągnącej się przez przynajmniej kilkaset metrów de facto wyklucza możliwość zastosowania mierników konwencjonalnych, ponieważ wiązałoby się to ze zbyt czasochłonną realizacją zlecenia. Po drugie zaś, czułość podstawowej aparatury pomiarowej nie pozwala na rzetelne skontrolowanie sieci zakopanej kilka metrów pod ziemią. Z tych właśnie powodów na ulicach miast coraz częściej można zobaczyć specjalistów wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia przeznaczone do kontroli dywanowej. Na czym polega ten proces?

Jak przebiega kontrola dywanowa?


W zależności od rozmiaru sprawdzanego obszaru kontrolę dywanową sieci gazociągowej prowadzi się za pomocą 2 metod. Pierwszą z nich jest wyposażenie samochodu w specjalistycznie zaprojektowane ssawki, które połączone są z systemem analizy składu powietrza. Poruszające się z prędkością około 20 km/h pojazdy mogą bardzo szybko skontrolować rozległy teren. W przypadku kontroli zakrojonych na mniejszą skalę wykorzystuje się analizatory ręczne, które bez żadnych problemów mogą być obsługiwane przez jednego pracownika. Na wyjątkową uwagę zasługuje tutaj fakt, iż urządzenia tego typu wyposażone są w system GPS. Jeżeli zatem dojdzie do wykrycia nieszczelności, operator za pomocą kilku ruchów może bardzo precyzyjnie zaznaczyć na wirtualnej mapie miejsce awarii. To praktyczna opcja, która wyjątkowo dobrze sprawdza się w sytuacji, w której wykrytych zostanie kilka nieszczelności.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Labsolution, dywanowa kontrola szczelności powinna być wykonywana jedynie podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Czynniki takie jak m.in. silny wiatr, mróz czy opady deszczu mogą nie tylko przekłamać odczyty analizatorów, ale także sprawić, że rozszczelnienie po prostu nie zostanie zauważone. Usługi kontroli dywanowej kierowane są przede wszystkim do włodarzy miast oraz właścicieli największych przedsiębiorstw. W przypadku klientów indywidualnych nie ma potrzeby stosowania aż tak szeroko zakrojonych działań.

Opracowanie:
Warszawa, Trocinowa 52
tel. 22 205 01 10
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz