Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o instalacji sieci gazowej w domu jednorodzinnym?

Co warto wiedzieć o instalacji sieci gazowej w domu jednorodzinnym?

Gaz ziemny wykorzystywany jest powszechnie w polskich domach. Służy do zasilania kuchenek i kotłów gazowych oraz podgrzewania wody użytkowej. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele innych rozwiązań w tym zakresie, wielu inwestorów nie wyobraża sobie braku instalacji gazowej w swoim domu. Aby była ona bezpieczna dla domowników, projektem oraz montażem sieci gazowej musi zająć się doświadczony fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. Jak go znaleźć?

Jakich formalności należy dopełnić przed wykonaniem instalacji gazowej?

Zanim będziemy mogli cieszyć się instalacją gazową w domu, musimy dopełnić wielu formalności. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Dokument ten należy dostarczyć do lokalnego dystrybutora gazu ziemnego. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziemy mogli podpisać umowę przyłączeniową. W jej treści zawarty będzie termin wykonania przyłącza oraz data rozpoczęcia odbioru gazu ziemnego. Należy wówczas zatroszczyć się o wykonanie instalacji wewnętrznej na czas.

Do wykonania wewnętrznej instalacji gazowej potrzebne jest pozwolenie na budowę. Żeby je otrzymać, musimy przedstawić urzędnikom projekt sieci gazowej wykonany przez fachowca z uprawnieniami gazowymi. Konieczne będzie też uzyskanie pozytywnej opinii kominiarskiej. Należy bowiem udowodnić, że przewody kominowe i wentylacja w budynku działa bez zarzutu.  Urzędnicy poproszą również o oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i mapę poglądową.

Komu zlecić wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej?

Wraz ze zgodą urzędników na rozpoczęcie prac montażowych, otrzymamy też Dziennik Budowy. Instalację sieci gazowej należy zlecić firmie, która specjalizuje się w tego typu działalności. Jedną z nich jest Instalatorstwo Gazowe, którego właścicielem jest pan Krzysztof Pęczek. Jak przekonują tamtejsi specjaliści – wszelkie prace montażowe i modernizacyjne muszą być wykonane przez fachowca z uprawnieniami gazowymi. W przeciwnym razie instalacji gazowej nie będzie można użytkować, nawet jeśli zostanie wykonana poprawnie.

Każdy etap budowy instalacji gazowej musi zostać odnotowany w Dzienniku Budowy. Nad pracą wykonawców powinien czuwać nadzorca. Sprawdzeni fachowcy do stworzenia sieci gazowej używają jedynie atestowanych materiałów. Zwiększa to bezpieczeństwo korzystania z gazu w przyszłości. Po zakończeniu prac należy przeprowadzić próbę szczelności. Jeśli zakończy się ona pomyślnie, fakt powstania nowej instalacji gazowej trzeba zgłosić do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Tam też składa się Dziennik Budowy.

Odbiór instalacji gazowej wieńczy podpisanie docelowej umowy z dostawcą gazu ziemnego. Paliwo dostarczone będzie do domu po okazaniu wszystkich dokumentów, jakie otrzymamy od urzędników i wykonawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz