Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o hipnozie?

Co warto wiedzieć o hipnozie?

Zarówno przez samych specjalistów, jak i osoby, które poddały się temu procesowi, hipnoza najczęściej opisywana jest jako wyraźnie zmieniony stan świadomości uwięziony pomiędzy jawą a snem. Podczas seansu człowiek zachowuje kontakt z rzeczywistością i otoczeniem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, gdzie jest i co się dzieje, aczkolwiek staje się niezwykle podatny na sugestie. W hipnozie klinicznej najistotniejszym aspektem jest otwartość na przyjęcie sugestii, natomiast intencją prowadzącego jest pomoc dla osoby prowadzonej i z tego punktu należy wyjść. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Jak przeprowadza się hipnozę?

Co do zasady hipnoza odczuwana jest jako przyjemne i przede wszystkim bezpieczne doznanie. Aby wprowadzić konkretną osobę w pożądany stan, hipnotyzer rozpoczyna swoje działania od wydania polecenia skupienia wzroku w uwagi w ciele, tu i teraz oraz zrelaksowaniu, np. skupienia wzroku w jednym punkcie. Następnie przechodzi się do  wyciszenia kontaktu ze światem zewnętrznym (co nie znaczy całkowitego wyłączenia tego kontaktu), a w zrealizowaniu tego zadania pomagają przede wszystkim bodźce dźwiękowe takie jak m.in. regularne tykanie metronomu, pstrykanie palcami oraz komendy wizualizacyjne. Pod wpływem umiejętnie przekazanych technik wyciszających i wizualizacyjnych ciało w końcu się relaksuje, a umysł przechodzi w stan z fal beta, które odpowiadają za stan wysokiego skupienia na otoczeniu, na fale alfa, które odpowiadają za relaks, śnienie i wizualizacje.

Rozluźniają się również mięśnie, dzięki czemu osoba poddawana hipnozie czuje się w pełni odprężona. Następnie hipnotyzer lub terapeuta, doprowadza do wyciszenia umysłu. Co ważne, dopiero na tym etapie możliwa staje się praca na poziomie podświadomości. Na czym ona polega? Terapeuta przede wszystkim podaje odpowiednie sugestie, mające pomóc pacjentowi rozwiązać jego problemy. Ważne jest to, że pacjent wówczas czuje, że to on sam jest odpowiedzialny za swoje myśli i uczucia i może wówczas całkowicie i samodzielnie wziąć odpowiedzialność za swoje wnętrze i poczuć się wolnym od wszelkich problemów, które go unieszczęśliwiały lub sabotowały. Za pomocą hipnozy można zatem odnaleźć źródła nałogów, przykrych symptomów fizycznych takich jak bezsenność, nerwice, stres, migreny, alergie, lęki czy zachowania kompulsywne, po czym objąć je świadomością, zrozumieć i odpuścić na rzecz tego, na czym pacjentowi zależy. Zazwyczaj są to wolność od fobii, sprawność fizyczna, witalność, szczęście, harmonia, etc. Wyprowadzenie ze stanu hipnozy odbywa również się też przy pomocy sugestii. Osoba hipnotyzowana wybudza się stopniowo zrelaksowana i odprężona. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak działa hipnoza?

Choć reakcja na wprowadzenie w ten stan jest kwestią indywidualną, to jednak da się wyodrębnić pewne wartości uniwersalne. O czym konkretnie mowa? Celem nadrzędnym hipnozy jest dotarcie do ukrytych w podświadomości mechanizmów sterujących działaniem człowieka i ich przeprogramowanie. To właśnie dzięki temu nowe informacje podane przez terapeutę zostają szybko wprowadzone w życie. Klucz do pełni sukcesu stanowi tutaj fakt, że przy czynnej świadomości każda sugestia z pewnością zostałaby zakwestionowana przez analityczny rozum, a w stanie hipnozy natomiast, umysł nie sprzeciwia się nowym informacjom, a uczy się ich z otwartością dziecięcego podejścia do pojmowania.

Wbrew powszechnie panującej opinii do wprowadzenia pacjenta w stan hipnozy nie są potrzebne żadne nadnaturalne zdolności, a umiejętnie stosowane techniki. Proces ten wykonywany jest przede wszystkim przez terapeutów i psychologów. Poszukując najlepszych propozycji, z pewnością warto zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez firmę THERAPytka, która zajmuje się w szczególności terapią RTT (Rapid Transformational Therapy) opartą właśnie na hipnozie. To tutaj wszyscy zainteresowani każdorazowo mogą liczyć zarówno na indywidualne, pełne uwagi podejście do każdego z przypadków, jak i atrakcyjne ceny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz