Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o dachówkach ceramicznych typu płaskiego?

Co warto wiedzieć o dachówkach ceramicznych typu płaskiego?
Znaczący wzrost zainteresowania wyznacznikami architektury nowoczesnej spowodował, że w ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularne stały się tzw. dachówki płaskie. Ich minimalistyczna forma oraz stonowana gama kolorystyczna idealnie wpisują się w oczekiwania inwestorów. Niemniej jednak rozwiązanie to, zresztą jak każde inne, niesie ze sobą określoną ilość zalet oraz wad. Z jakimi informacjami warto się zapoznać?

Specyfikacja techniczna ceramicznych dachówek płaskich


Oczywiście mamy tutaj do czynienia z produktem wytworzonym z naturalnej gliny. W zależności od zastosowanej technologii dachówki wypala się w temperaturach od 1200 do 1500 stopni Celsjusza. Zapewnia to optymalną wytrzymałość na wpływ warunków środowiskowych, w tym przede wszystkim na wilgoć. Dla zachowania jak najwyższej jakości producenci obecnie stosują wypał w kasetach pojedynczych. Dachówki tego typu wyposażone są w górne oraz boczne zamki zakładkowe, które stanowią najlepszą gwarancję doskonałej szczelności. Za cechę charakterystyczną można w tym przypadku uznać stosunkowo niewielki rozmiar poszczególnych elementów systemu.

Dla przykładu do położenia jednego metra kwadratowego standardowej dachówki falistej potrzeba około 9-10 sztuk, a dachówki płaskiej mniej więcej 13-15 sztuk. Mniejsze gabaryty znacząco zwiększają uniwersalność zastosowania, dlatego też dachówka ta bardzo dobrze sprawi się zarówno na najprostszych dachach dwuspadowych, jak i bardziej skomplikowanych kopertowych. Dachówki płaskie produkowane są w wersji angobowanej i glazurowanej, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji estetycznych klienta. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy dachówka płaska ma jakieś minusy?


Inwestorzy, który planują zakup płaskiej dachówki ceramicznej, muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż nie jest to produkt idealny lub przynajmniej nie w takim stopniu, jak próbują przekonać do tego foldery i ulotki reklamowe. Największą bolączką ceramicznych dachówek płaskich jest ich dolna krawędź, która wskutek skurczu temperaturowego na etapie produkcji, po prostu nie może być perfekcyjnie równa. Jako że mówimy tutaj o odchyleniach wymiarowych oscylujących w granicach 1-2 mm, na pojedynczej sztuce wada ta nie będzie zauważalna. Niemniej jednak na całej połaci powstaje efekt nazywany przez dekarzy „klawiszowaniem”.

Jak podkreślają fachowcy z firmy Projektster, skalę tego efektu można znacząco ograniczyć poprzez montaż na tzw. mijankę. Choć ten sposób układania dachówki nie zapewnia tak spektakularnej estetyki, to w gruncie rzeczy jest jedynym zalecanym przez producentów. Oczywiście sporą wadą dachówek płaskich jest ich cena. W niektórych przypadkach trzeba liczyć się z prawie większymi kosztami niż podczas zakupu dachówek klasycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz