Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć na temat łuszczycy?

Co warto wiedzieć na temat łuszczycy?

Pomimo iż łuszczyca zaliczana jest dzisiaj to jednych z najpoważniejszych przewlekłych chorób dermatologicznych, to dzięki rozwojowi medycyny jej objawy mogą być ograniczone niemalże do minimum. Jest to wynik starań dermatologów, którzy obejmują stałą opieką swoich pacjentów i wdrażają odpowiednie długotrwałe leczenie.

Łuszczyca zwykła

Większość przypadków zachorowań na łuszczycę dotyczy jej zwykłej odmiany – psoriasis vulgaris. Stano ona około 80% wszystkich zanotowanych przypadków. Łuszczyca zwykła charakteryzuje się wystąpieniem na powierzchni skóry – w różnych rejonach ciała, a w szczególności w okolicach narządów płciowych, brzucha, łokci, skóry głowy –  plackowatych wykwitów pokrytych srebrnymi łuskami. Wielokrotnie zajmują one znaczną powierzchnię ciała, co skutkuje świądem, a także nieestetycznym wyglądem – opieka lekarska leczenia łuszczycy opiera się również na kwestiach psychologicznych tak, aby pacjent mógł zaakceptować swoją przypadłość. Jeśli chodzi o inne odmiany łuszczycy, wyróżnia się łuszczycę kropelkowatą, wysiękową, brodawkującą, czy też stawową.

Wysiew zmian

Łuszczyca zaliczana jest do chorób, która może wystąpić u każdej osoby. Lekarze starają się określić, czy jest ona ściśle związana z genetyką, a także psychiką danej osoby. Obserwuje się bowiem natężenie tej przypadłości w przypadku złego stanu psychicznego pacjenta, który ściśle powiązany jest również ze stanem skóry. Wysiew zmian u chorych – lub pierwsze objawy łuszczycy – pojawia się między innymi w przypadku długotrwałego stresu, a także po przebyciu ostrych infekcji (wirusowych czy bakteryjnych), w przypadku przewlekłych infekcji (np. zatok, zębów) oraz przy stosowaniu niektórych leków – mowa tutaj głównie o antybiotykach i innych silnych środkach farmakologicznych. Warto wiedzieć, że w przypadku nawet najmniejszych zmian należy niezwłocznie udać się do gabinetu dermatologicznego. Najlepiej wybierać ośrodki, które aktywnie pogłębiają wiedzę z zakresu chorób skóry. Tak jest w przypadku lek. med. dermatologa Anny Ziajki-Paluch, która zajmuje się chorobami skóry dzieci i dorosłych, a także chorobami wenerycznymi.

Leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy obejmuje dzisiaj zarówno łagodzenie zmian skórnych, jak i minimalizowane problemów emocjonalnych chorego – głównie dotyczy to eliminacji czynników stresowych. Sama kuracja właściwa opiera się między innymi na profesjonalnym i w pełni bezpiecznym usuwaniu łusek, które pokrywają wykwit. Dokonuje się tego dzięki maściom złuszczającym. Następnie stosuje się miejscowo preparaty o działaniu przeciwzapalnym, a także wykazującym właściwości hamowania nadmiernego podziału komórek naskórka. Istotna przy leczeniu łuszczycy jest powszechnie stosowana fototerapia, czyli naświetlanie promieniami UVA i UVB, a także farmakologia. Najlepsi dermatolodzy doskonale znają techniki leczenia łuszczycy lekami biologicznymi. To one mogą w przyszłości stać się kluczem do skutecznej w stu procentach walki z tym schorzeniem dermatologicznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz