Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć na temat choroby zwyrodnieniowej kolana?

Co warto wiedzieć na temat choroby zwyrodnieniowej kolana?

Bóle w kolanie to często pojawiający się problem zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych. Przyczyn tego rodzaju dolegliwości może być naprawdę wiele. Jedną z częstszych i zarazem bardzo uciążliwych spraw dotyczących kolan jest tak zwana gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. W naszym artykule postaramy się przybliżyć nieco przyczyny, objawy oraz kwestie dotyczące leczenia tego schorzenia. Zapraszamy do lektury.

Czym jest gonartroza i jakie są jej przyczyny?

Gonartroza to określenie odnoszące się do choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Dotyczy ona bezpośrednio jednego z elementów kolana, jakim jest chrząstka stawowa, która po dotknięciu tego rodzaju schorzeniem, w znacznym stopniu zużywa się. To z kolei powoduje wiele, bardzo uciążliwych zmian w kolanie. Szukając przyczyn tego typu schorzenia wymagającego leczenia ortopedycznego, należy przede wszystkim wspomnieć o zapaleniu błony maziowej kolana lub też osłabienia kości i stawów, które może być spowodowane przez innego rodzaju choroby (np. niedoczynność tarczycy lub cukrzycę). Spory wpływ na pojawienie się gonartrozy ma często również przewlekłe zapalenie stawu kolanowego, nadwaga, brak odpowiedniej ilości ruchu (np. siedzący tryb pracy), a także mikrouszkodzenia, skręcenia, złamania oraz stłuczenia stawu kolanowego.

Jak rozpoznać i leczyć gonartrozę?

Schorzenie, jakim jest gonartroza, możemy podzielić na trzy rodzaje. Wyróżniamy tutaj postać rzepkowo-udową, przyśrodkową oraz boczną. Wśród objawów tej choroby, której leczeniem zajmuje się między innymi ortopeda Jacek Osuch z gabinetu urazowo-ortopedycznego w Olkuszu, należy wymienić przede wszystkim pojawiający się obrzęk w okolicach kolan. Może tutaj dojść także do zaniku mięśni ud oraz różnego rodzaju bólów występujących podczas wykonywania rozmaitych, codziennych czynności. Niekiedy gonartrozę stawu kolanowego da się wyleczyć dzięki zastosowaniu leków przeciwzapalnych czy zastrzyków. Istnieją również przypadki wymagające operacji bądź wszczepienia endoprotezy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz