Artykuł sponsorowany

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając rusztowanie elewacyjne?

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając rusztowanie elewacyjne?

Jak sama nazwa wskazuje, rusztowania elewacyjne stosuje się podczas prac wykonywanych na elewacji budynku. Konstrukcja jest również wykorzystywana m.in. przy renowacji dachów. Aby zapewnić stabilność oraz komfort robotnikom, którzy znajdują się na instalacji, musi ona charakteryzować się właściwymi parametrami. Sprawdź, jakich specyfikacji warto poszukiwać przy wyborze rusztowania na wynajem lub do zakupu.

Praca na wysokościach generuje znaczne ryzyko zawodowe, dlatego jest obwarowana różnymi ograniczeniami. Każdą czynność wykonuje się z dużą ostrożnością i według ścisłego schematu. Podobna przezorność obowiązuje podczas montażu, eksploatacji oraz składania rusztowań elewacyjnych – instalacji powszechnie używanych na placach budowy. W zależności od wymagań realizowanego projektu, wyróżnia się następujące sposoby konstrukcji tego obiektu:

  • warszawski (bardzo prosty do postawienia),
  • modułowy (przydatny przy nietypowych powierzchniach),
  • rurowo-złączkowy (pomocny w przypadku nieregularnych kształtów budynku),
  • ramowy (szybki do złożenia i sprzątnięcia).

Rusztowania elewacyjne – kluczowe parametry instalacji 

Maksymalny udźwig stanowi istotną informację dla potencjalnego nabywcy bądź najemcy konstrukcji – wskazuje na możliwości magazynowania materiałów budowlanych. Optymalna wytrzymałość na obciążenie w znaczący sposób wpływa na efektywność pracy fachowców. Ograniczenia związane ze wnoszeniem cegieł czy zaprawy murarskiej powodują spadek wydajności robotników, a co za tym idzie opóźnienie finalizacji projektu. Przy wynajmie rusztowań elewacyjnych warto zwrócić zatem uwagę, czy umożliwiają stały i wygodny dostęp do wykorzystywanego budulca.

Na komfort oraz szybkość pracy oddziałują również wymiary pomostów. Podesty muszą być na tyle szerokie, aby znajdujące się na nich osoby mogły stosunkowo swobodnie się poruszać. Powierzchnia powinna także zapewniać jakąkolwiek możliwość składowania potrzebnych narzędzi i materiałów. Przy wyborze rusztowań elewacyjnych (których wynajem oferują takie firmy, jak Ra-Do z woj. śląskiego) należy też zastanowić się nad wymaganą wysokością konstrukcji. Parametry instalacji muszą zapewniać wygodny dostęp do górnych partii budynku.

Jak złożyć rusztowanie elewacyjne? 

Złożenie jakiegokolwiek rusztowania wymaga zdobycia oficjalnych, odpowiednich uprawnień. Ogólne zasady montażu obejmują jednak m. in. konieczność znalezienia stabilnego podłoża i jego właściwe zabezpieczenie, a także oznakowanie terenu, który zajmuje instalacja. Kolejne kroki wykonuje się zgodnie z załączoną instrukcją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz