Artykuł sponsorowany

Co to jest cash back?

Co to jest cash back?

Większości osób wypłata gotówki z konta bankowego kojarzy się jednoznacznie z bankomatem lub stacjonarnym oddziałem banku. I jest to skojarzenie dobre, ale warto wiedzieć, że są inne miejsca, gdzie gotówkę można z powodzeniem wypłacić.  Ten sposób jest tani, a w wielu przypadkach całkowicie bezpłatny. Jednak wciąż nie cieszy się on dużym zainteresowaniem. Cash back – bo o nim jest mowa – to wypłata gotówki w sklepie. Na czym polega i jak się wypłaca pieniądze w sklepie?

Cash back – skąd to się wzięło?

Usługa cash back po raz pierwszy pojawiła się w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku.  Wprowadziła ją Visa dla kart debetowych przypisanych do konkretnych kont bankowych. Bardzo szybko rozpowszechniła się w USA, w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. W Wielkiej Brytanii co czwarta wypłata gotówki dokonuje się w systemie cash back (preferują ją klienci supermarketów). W Polsce cash back został wprowadzony w 2006 roku. Równolegle z Polską, usługa zaczęła być dostępna we Włoszech. W 2007 roku została uruchomiona w Czechach. Z tej usługi można korzystać w krajowych placówkach handlowych. Oferują ją przede wszystkim sklepy, supermarkety, stacje benzynowe i hotele. Usługa jest popularna zwłaszcza w małych miastach i wsiach, gdzie dostęp do bankomatów zazwyczaj jest utrudniony – jest ich mało lub nie ma wcale.

Gdzie można wypłacić pieniądze?

- Sklepy, które uczestniczą w programach cash back, mają obowiązek posiadać na drzwiach naklejkę „Płać kartą i wypłacaj” (MasterCard) lub „Visa Cash back” (Visa) – wyjaśnia Konrad Ołowiecki z Firmy Marcel w Ełku.

Jednak zawsze warto przed samym zrobieniem zakupów zapytać sprzedawcę, czy jego punkt handlowy oferuje usługę cash back. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, przy płaceniu za zakupy należy zgłosić sprzedawcy chęć dokonania wypłaty gotówki z konta.

Jak można skorzystać z usługi cash back?

Zawsze, gdy płacimy za zakupy kartą, możemy poprosić sprzedawcę o dokonanie wypłaty środków z naszego konta. Środki będą pochodziły z konta bankowego, z którym połączona jest karta. Na rachunku znajdą się dwie osobne transakcje. Pierwsza to jest zapłata za kupiony towar. Drugą pozycją będzie obciążenie konta kwotą, którą wypłaci sprzedawca. Aby wypłacić pieniądze trzeba włożyć kartę do terminala. Robi się to identycznie, jak przy normalnej płatności za zakupy. Kasjer wpisze wartość zakupów, a także dodatkowo kwotę, którą chce się wypłacić. Gdy bank dokona autoryzacji, pieniądze zostaną wypłacone ze sklepowej kasy. Transakcję cash back zawsze autoryzuje się PIN-em. Nie ma możliwości wypłaty zbliżeniowej.

Jaki jest limit jednorazowej wypłaty?

Limit wypłaty dla kart Visa wynosi 300 zł. Natomiast dla MasterCard jest to kwota w wysokości 500 zł. Podczas wypłaty pieniędzy, nie mylmy cash back z money backiem. Money back oznacza bowiem zwrot określonej kwoty za transakcje wykonaną kartą danego banku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz